Obserwuj mnie na...

Kwiaty na poddaszu - Virginia C. AndrewsBy  Ruczek     00:32  
Od wydawcy:

Wciągająca opowieść o rodzinnych tajemnicach i zakazanej miłości. Szczęśliwą z pozoru rodzinę Dollangangerów spotyka tragedia - w wypadku samochodowym ginie ojciec. Matka z czwórką dzieci zostaje bez środków do życia i wraca do swego rodzinnego domu. Niezwykle bogaci rodzice mieszkający w ogromnej posiadłości, wyrzekli się córki z powodu jej małżeństwa z bliskim krewnym, a narodzone z tego związku dzieci uważają za przeklęte. W tajemnicy przed dziadkiem rodzeństwo zostaje umieszczone na poddaszu, którego nigdy nie opuszcza. Dzieci żyją w ciągłym strachu, a odkrycie, jakiego dokonuje najstarszy brat, stawia rodzeństwo w obliczu nieuniknionej katastrofy.
__________

Prawdziwe, czyste, niczym niezakłócone szczęście nie trwa wiecznie. Przekonuje się o tym rodzina Dollangangerów, kiedy ukochany mąż i ojciec ginie w wypadku samochodowym. Corrine, matka czwórki dzieci nigdy nie pracowała. Została wychowana w bogatym domu, gdzie nauczono ją tylko, jak być pobożną i jak zdobyć bogatego męża. Dlatego też po śmierci swojego współmałżonka postanawia wrócić do rodziców, których łaskę utraciła w chwili swojego ślubu z bliskim krewnym. Jednak droga to odzyskania przychylności ojca, który niegdyś ją bardzo kochał, i ponownego uwzględnienia w testamencie będzie długa i bardzo trudna, szczególnie dla jej dzieci.

Cathy, Christopher, Cory i Carrie zostają zamknięci w nieużywanej części wielkiej posiadłości Foxworth Hall. Wolno im używać tylko przeznaczonego im pokoju i łazienki, a także poddasza w czasie, w którym służba nie może ich już usłyszeć. Cały czas są zamknięci na klucz, a posiłki przynoszone są im codziennie z rana przez babcie - wszystko w tajemnicy przed dziadkiem. Żyją tam w ukryciu, przy sztucznym oświetleniu dzień i noc. Poddasze staje się ich jedynym miejscem rozrywki. Ich ogrodem.

Jest to bardzo wstrząsająca książka, która ukazuje, co ludzie są zdolni zrobić dla pieniędzy. Czytelnik ma głębszy wgląd w odczucia przerażonych dzieci, których początkowo jednodniowy pobyt w zamknięciu przedłuża się w lata, dzięki temu, że wydarzenia te relacjonuje ich siostra Cathy. Opisuje je ona z perspektywy czasu, już jako dorosła kobieta, jednak i tak można zauważyć jak mądrą dziewczynką była, kiedy to wszystko miało miejsce. 

Pobyt w tym odosobnieniu wpłynął na najstarsze dzieci znacząco. Musieli oni dorosnąć i w pewnym stopniu stać się rodzicami dla młodszego rodzeństwa. Autorka przedstawiła ich dojrzewanie stopniowo. Dokładnie widać momenty, w których ich tok myślenia przeradza się z dziecinnego na poważny, wręcz dorosły. Jednak trzeba zauważyć, że szybciej dojrzeli psychicznie niż fizycznie. Wiadomo, jak to dzieciom zdarzały się im chwile słabości, jednak bardzo dobrze potrafili się zaopiekować Cory'm i Carrie, kiedy zostali do tego w pewnym sensie zmuszeni. 

Kwiaty na poddaszu to powieść, która może odcisnąć piętno na Waszym umyśle. Autorka doskonale igra z naszymi emocjami. Język jest prosty i przyjemny, a samą książkę czyta się szybko. Jednak to, co ma tam miejsce jest straszne. Byłam w szoku dowiadując się niektórych rzeczy. Najgorsze jest to, że takie wydarzenia nie są nierealne. W obliczu tego, co teraz dzieje się na świecie, książka ta jeszcze bardziej potrafiła na mnie oddziaływać. Ludzie potrafią być potworni.

Książkę polecam miłośnikom tego typu literatury. Jest ona wstrząsająca i momentami dająca dużo do myślenia, jednak uważam, że warto się z nią zapoznać. Ja z niecierpliwością będę czekać na moment, w którym będę mogła poznać dalsze losy rodzeństwa.

Pozdrawiam,
Ruczek.

9 komentarzy:

 1. przeczytam z całą pewnością, jeśli tylko wpadnie mi w łapki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudowna książka :) Czytałam ja kilkukrotnie i za każdym razem robiła na mnie wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro polecasz to się koniecznie rozejrzę i w wolnej chwili pochłonę =)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem aż tak do końca przekonana :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnimi czasy dużo się mówi o książkach Virginii C. Andrews. Ja z pewnością sięgnę po jej książki, bo lubię takie pozycje!

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiedzi
  1. @Larysa, @Marichetti

   Zachęcam :) Sama na początku się obawiałam, czy książka przypadnie mi do gustu, jednak udało się jej w pewien sposób mnie zachwycić ;)

   Usuń
 7. Czytałam już kilka blogowych recenzji, i z każdą kolejną utwierdzam się w przekonaniu, że nie jest to literatura dla mnie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zostałaś oTAGowana^^ Szczegóły u mnie;)

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)