Obserwuj mnie na...

Winter - Asia GreenhornBy  Ruczek     14:12  

"Winter" to powieść, na którą miałam ochotę od momentu, w którym się tylko o niej dowiedziałam! Jak widać, w końcu ją zdobyłam i już przeczytałam. Jakie pozostawiła po sobie wrażenie? Przekonajcie się :)

Asia Greenhorn, rocznik 1980. Urodzona w Londynie, dorastała w Północnej Walii, w małej miejscowości w okolicach Parku Narodowego Snowdonia. Teraz mieszka w Mediolanie w towarzystwie swojego kota - Crumba. "Winter" jest jej debiutancką powieścią. 

Winter, szesnastolatka, która w młodości straciła rodziców i teraz mieszka z babcią. Żyją sobie spokojnie, często zmieniając miejsce zamieszkania, jednak już od ostatnich 5 lat mieszkają w Londynie. Ma tutaj kochaną przyjaciółkę, Madison, która jest dla niej jak siostra, a także pozostałych bliskich znajomych, będących jej jedyną rodziną. Jednakże pewnego dnia jej świat się wali -  babcia bohaterki trafia do szpitala, a ta tymczasowo zostaje przeniesiona do rodziny zastępczej, do małej miejscowości Cae Mefus w Walii. Chiplinowie, rodzina zastępcza, wydają się być wręcz idealni. Piękni rodzice, piękne kochające się rodzeństwo, które od razu przyjmuje Winter jak jedną ze swoich. Jednak dziewczyna nie planuje zagrzać tam miejsca, wierzy, że jej pobyt jest chwilowy - do momentu wyzdrowienia jej babci. Nie spodziewa się jednak, że to wszystko jest częścią większego planu, a ona sama ma odegrać w nim znaczącą rolę.

Z czasem Winter godzi się z myślą, że jej babcia nie wróci szybko do zdrowia, a jej pobyt tam się przedłuży. Spotyka niesamowitego chłopaka, Rhysa, nawiązuje przyjaźń z dziećmi Chiplinów, szczególnie z najstarszym z rodzeństwa, Garethem, który coraz bardziej się nią fascynuje. Pomimo przejmującego smutku próbuje żyć normalnie. Jednak spokój nie może trwać wiecznie. Dziewczyna staje się ofiarą dziwnego napadu, z którego uchodzi z życiem tylko dzięki Garethowi. Następnie w okolicy dochodzi do serii dziwnych zdarzeń - napadów, zaginięć i zabójstw. Winter nawet nie spodziewa się jakie tajemnice kryją najbliżsi jej ludzie. Kiedy zaczyna zadawać trudne pytania i szukać na nie odpowiedzi, nie domyśla się, jak bardzo odmieni się jej życie. Nie wie, że wiedza, której poszukuje, sprowadzi na nią i jej bliskich niebezpieczeństwo i odmieni ją samą na zawsze. Nic bowiem nie dzieje się przypadkiem, a skrywana w jej wnętrzu moc przyciąga wiele groźnych osób...

Autorka stworzyła coś niesamowitego. Dzięki lekkości jej pióra książkę czyta się szybko i przyjemnie. Początkowo denerwowały mnie zbyt krótkie rozdziały, gdyż ledwo jakaś rozmowa się zaczęła a już zostawała urywana. Jednak dzięki tamu pisarka przenosiła nas w miejsca, gdzie stale coś się działo. Nie pozwalała nam ani na chwilę się nudzić. Wędrujemy przez strzępki rozmów różnych bohaterów w różnych miejscach kraju i zbieramy informacje, które później stopniowo składają się w całość, ujawniając intrygę i w nią zamieszanych.

Powieść ta trzyma w napięciu od pierwszych chwil, a bohaterowie potrafią zwodzić czytelnika, nie ujawniając swoich prawdziwych intencji. Ze strony na stronę wszystko robi się coraz ciekawsze, aż nie sposób się od książki oderwać. Razem z samą bohaterką odkrywamy wiedzę o niej samej, jednocześnie próbując wszystko zrozumieć. Muszę jednak przyznać, że szczególnie nie byłam zaskakiwana przez autorkę, poza tajemnicą dotyczącą Winter, a książka podąża dobrze nam znanym schematom. Pozostali bohaterowie jakoś niespecjalnie się wyróżniają z tłumu i niewiele o nich wiemy, jednak wszystko to może zostać naprawione w kontynuacji, na którą będę czekać z niecierpliwością.

Debiutancką powieść Asi Greenhorn polecam wielbicielom gatunku. Znajdziecie tam miłość, przyjaźń, tajemnice i intrygi. Pomimo bardzo dobrze znanej nam tematyki i dróg, jakimi podąża fabuła, książka ta posiada w sobie coś, co urzeka. "Winter" jest idealną lekturą na nudne chwile i nie żałuję ani jednej sekundy z nią spędzonej. Nie dajcie się dłużej kusić tak piękną oprawą, gdyż wnętrze również może Was zauroczyć. Ja z czystym sumieniem Wam ją polecam!

"(...) mam dość smutku, nic nie mogę na to poradzić. Nie obchodzi mnie czym jesteś ty i czym jestem ja. Nie umiem zrezygnować z tego, co do ciebie czuję.                          Niestety wiem również, że nie mamy wyboru. Nie możemy rzucać wyzwania regułom, których nawet nie rozumiemy."

__________
Tytuł: Winter
Autor: Asia Greenhorn
Seria: #1
WydawnictwoDREAMS
Liczba stron: 456
Data wydania: 10 maja 2012
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
__________

Pozdrawiam,
Ruczek.
___
* Cytat - Asia Greenhorn Winter, Wydawnictwo Dreams, 2012, str.260.

24 komentarze:

 1. Baaaardzo chętnie przeczytam!!! Okładka jest przepiękna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, tak. Okładka mnie także zachwyciła :)

   Usuń
 2. Szalenie zazdroszczę Ci tej książki :) Bardzo chcę ją przeczytać i poluję na nią nieustannie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już mi się podoba :D. Jako fanka tego typu książek, będę musiała nabyć tę pozycję! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już nie mogę doczekać się Twojej opinii na jej temat :) Nie jest to debiut idealny, ale bywały o wiele gorsze ;)

   Usuń
 4. to coś dla mnie i z pewnością w swoim czasie dorwę tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie bym przeczytała tę książkę:))

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam w planie przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nuda coraz częściej mnie dopada, a ta książka idealna byłaby wprost na takie chwile!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się całkowicie, bo w moim przypadku sprawdziła się w 100% :)

   Usuń
 8. Już sama nie wiem. Koleżanka mi odradzała, a Ty polecasz, więc chyba będę musiała przeczytać, żeby sama wyrobić sobie opinię na temat tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Szczerze mówiąc... Nic nie ciągnęło mnie do tej powieści, jednak po przeczytaniu Twojej recenzji zmieniłam zdanie ! Powieść zapowiada się baaardzo ciekawie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Cię zaciekawiłam :) Obyś tylko się nie zawiodła, bo jak napisałam, książka posiada kilka wad, ale jest w sam raz na chwile nudy...

   Usuń
 10. Mimo wszystko na razie odpuszczę sobie tę książkę - zbyt wiele innych pozycji czeka na przeczytanie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Szczerze mówiąc jestem zdziwiona. :o Ta książka nie zdobywała zbyt wiele pozytywnych receneji. W sumie ta jest pierwsza. XD No nie wiem, jakoś mnie nie ciągnie. :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dziwne, bo większość recenzji, które ja czytałam było pozytywnych :D Cóż, tę książkę można było napisać lepiej, aczkolwiek mi umiliła nudne wieczory :) Wystarczy zbyt wiele od niej nie oczekiwać, a będzie całkiem przyjemnym czytadłem ;)

   Usuń
  2. Droga Sophie sprawdź w internecie ile pozytywnych recenzji zdobył ten tytuł.

   Usuń
 12. Jestem bardzo ciekawa tej książki :) Z chęcią zagłębię się w tę opowieść, jak tylko uda mi się dorwać książkę w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Chciałam przeczytać, ale zgromadziło się wiele negatywnych recenzji. Odpuszczam z czystym sercem. Hehe... To jednak nie zmienia faktu, że okładka jest cudna!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękna suknia na okładce, fakt! Jednak wydaje mi się, że trochę za długi opis książki napisałaś, przez co nie chce mi się aż tak sięgać po tę pozycję, ale może wg Ciebie było to konieczne. Mimo wszystko może być ciekawe i wciągające. Jakoś nie miałam okazji napotkać tę książkę w bibliotece czy księgarni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może masz rację... Dziękuję za uwagę! Przy pisaniu następnej recenzji będę miała to na względzie :) Aczkolwiek nie zdradziłam żadnego ze znaczących szczegółów ;)

   Usuń
 15. Książka czeka na półce. W przyszłości zamierzam się za nią zabrać, ale nieprędko, bo mnie siostra, która już przeczytała zniechęciła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli dopadnie Cię nuda, to książka ta będzie idealna na taką chwilę. Aczkolwiek nie ma co zbyt wiele od niej wymagać ;)

   Usuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)