Obserwuj mnie na...

Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich - Małgorzata Gutowska-AdamczykBy  Ruczek     20:48  

O fenomenie książek Pani Małgosi słyszał już chyba każdy. I mi nie jest on obcy, jednak do tej pory nie miałam okazji do zapoznania się z jej twórczością. Zatem, kiedy nadarzyła się taka okazja, od razu zgodziłam się przeczytać jej najnowszą książkę, której recenzję właśnie Wam prezentuję. Ale najpierw jeszcze kilka słów o samej autorce.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze, obecnej, Akademii Teatralnej. Najbardziej znana dzięki bestsellerowej sadze "Cukiernia Pod Amorem". Autorka została nagrodzona za powieść "13. Poprzeczna", przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY, nagrodą "Książka Roku 2008". Jej najnowsza powieść, "Róża z Wolskich", jest I tomem "Podróży do Miasta Świateł", którą miałam przyjemność odbyć.

"Róża z Wolskich" to powieść o dwóch podobnych kobietach. Pomimo, że obie żyją w różnych epokach, łączą je równie zaborcze matki, chęć ich zadowolenia oraz chęć i równie silny strach przed uwolnieniem się spod ich kontroli. Nina, historyczka sztuki, wiedzie spokojne lecz samotne życie. Jest niezależna, aczkolwiek stale podlega kaprysom swojej matki. Spełnia jej zachcianki bez jakiegokolwiek sprzeciwu, przynajmniej widocznego, gdyż w głębi duszy ciągle się buntuje, jednak boi się okazać to otwarcie. Koleją bohaterką jest Róża, żyjąca w XIX-wiecznej stolicy Francji, milcząca i posłuszna. Jednak żadna z nich nie spodziewa się, jak wiele zmieni w ich życiu pojawienie się odpowiedniego (ale czy aby na pewno?) mężczyzny. 

Nina zostaje wysłana przez swoją matkę do Gutowa, aby zając się pogrzebem swojej ciotki, Agaty. Tam poznaje Igę Toroszyn, współwłaścicielkę Cukierni Pod Amorem i właścicielkę hotelu, w którym zatrzymuje się Nina. Kobieta zleca jej przyjrzenie się bliżej sprawie kradzieży obrazów Rose de Vallenord, gdyż sama prawdopodobnie znajduje się w posiadaniu jednego z nich i obawia się o jego bezpieczeństwo. Nie ma pewności, że portret hrabiego Tomasza Zajezierskiego jest faktycznie pędzla młodej, rudowłosej malarki, jednak sprawa ta wydaje się być dość fascynująca, co skłania Ninę do bliższego przyjrzenia się jej. 

Róża wraz z matką, Katarzyną Wolską, przyjeżdżają do wuja Izydora, do Paryża. Po tym jak ojciec głównej bohaterki został wysłany na Sybir a mała przestała mówić, matka szuka pomocy u znakomitego lekarza we Francji. Chwilowy pobyt przeradza się w stałe zamieszkanie, a później w walkę o przetrwanie i godne życie. Róża dorasta w otoczce pięknych ulic Paryża, Salonów, paryskiego szyku i konwenansów, ale także wojny francusko-pruskiej, trudnych decyzji, walki o chleb i nieszczęśliwej miłości. Z dziecka przeistacza się w kobietę, która wie, co w życiu chce osiągnąć. Jednak iskra jej miłości do księcia Rogera de Vallenord wydaje się jej stale towarzyszyć, by w najmniej odpowiednich momentach ponownie wybuchnąć płomieniem.

Po lekturze tej powieści dołączyłam do fanek twórczości Pani Małgosi. Historia jaką nakreśliła jest niesamowita i niezwykle realna. Aż ciężko uwierzyć, że to jedynie wytwór wyobraźni. Postaci są żywe i podczas czytania miałam wrażenie, że zaraz staną gdzieś obok mnie i będę mogła osobiście je poznać. A możecie mi uwierzyć jak bardzo chciałabym spotkać Różę. Jest ona bohaterką tak niesamowitą, że od teraz należy do moich ulubionych postaci. Pomimo, że Ninie także niczego nie brakuje, to jednak Róża z Wolskich zdobyła moje serce i oczarowała mnie całą sobą. Z utęsknieniem będę teraz czekać na tom II - "Rose de Vallenord". 

"Róża z Wolskich" to powieść niesamowita, pełna magii, nawet jeśli nie prawdziwie magicznej to równie ujmującej. Początkowo może być ciężko zaaklimatyzować się w przedstawionym świecie, jednak z każdą stroną staje się to coraz łatwiejsze. Dwutorowa fabuła przenosi nas od Niny do Róży i odwrotnie. Raz znajdujemy się w Warszawie, później wyruszamy do Gutowa, wielu osobom znanego z "Cukierni Pod Amorem", by następnie przenieść się do Paryża, który czaruje nas na każdym kroku. Autorka sprawnie posługuje się piórem, zatem prostota języka, niesamowici bohaterowie oraz wspaniała otoczka miejsc, w jakich dzieje się akcja, sprawiają, że książka ta pochłania Czytelnika, a on ją.

Cudowne, w moim mniemaniu, wydanie książki sprawia, że jej lektura staje się jeszcze przyjemniejsza. Co chwilę zamykałam książkę, aby móc ponownie nacieszyć oczy przepiękną okładką. Dodatkowo prostota rozdziałów dotyczących Niny, oraz delikatne acz szykowne ramki rozdziałów poświęconych Róży nadają książce odpowiedni klimat. Ponad to, na samym końcu, mamy zamieszczony wywiad z samą autorką, który jest bardzo miłym i wartościowym dodatkiem.

Cóż, trochę się rozpisałam, jednak i tak mam wrażenie, że napisałam za mało ;) Na koniec jeszcze tylko polecę tę pozycję WSZYSTKIM! Tak, wszystkim, bez wyjątku. Moim zdaniem warto, aby każdy miłośnik książek się z nią zapoznał. 

"Jestem coraz starsza, tracę czas na bzdury, wiem, że nie powinnam na to pozwolić, ale coś mnie odgradza od mojego prawdziwego życia, a raczej od tego, co chciałabym, aby było moim życiem. Nic mnie nie cieszy, powinnam fruwać, a ledwie pełzam. Czy rzeczywiście mamy wpływ na nasze życie? Jaki? Ja nie mam żadnego. Młodość minęła mi na gonitwie za mrzonkami."*

__________
Tytuł: Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich
Autor: Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 480
Data wydania: 17 październik 2012
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
___________

Pozdrawiam,
Ruczek.
___
* Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2012, str.377 i 378

12 komentarzy:

 1. niby treść wydaje się zaciekawić, ale nie wiem czy kiedyś po nią sięgnę. lubię też inny styl okładek - niestety :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, bo książka warta przeczytania ;) Ale jeśli kiedyś zmienisz zdanie to zachęcam :)

   Usuń
 2. Urokliwa okładka, ciekawa historia, czego chcieć więcej?

  OdpowiedzUsuń
 3. O tej autorce słyszałam tak wiele pozytywnych opinii, że grzechem pozostaje moja ciągła nieznajomość jej twórczości. Na półce czeka na mnie pierwszy tom "Cukierni", więc jeśli tylko mi się spodoba to i po najnowsze dzieło sięgnę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam tak samo aż w końcu postanowiłam zapoznać się z jej twórczością. No bo ile można żyć w niewiedzy? :D A za "Cukiernię..." sama będę musiała się zabrać. Teraz sobie nie odpuszczę!
   Również pozdrawiam! :)

   Usuń
 4. Jak wpadnie mi w ręce, to czemu nie?
  Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, czemu nie? :) Szczerze zachęcam, moim zdaniem naprawdę warto :)
   Również pozdrawiam!

   Usuń
 5. Zapowiada się bardzo ciekawie :) Twoja recenzja zachęca.


  P.S. Zapraszam Cię do wzięcia udziału w moim kryminalnym konkursie : http://miqaisonfire.wordpress.com/2012/10/24/262-kryminalny-konkurs-z-wydawnictem-proszynski-i-s-ka/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się :)

   Dziękuję za zaproszenie, już idę obejrzeć szczegóły ;)

   Usuń
 6. Nie czytam takich książek, jednak to kolejna dobra recenzja i aż jestem zaciekawiona. ;D Może nawet przeczytam! :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałabym przeczytać, mimo iż nie widuję zbyt często takich książek xD

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)