Obserwuj mnie na...

Atlas chmur - David MitchellBy  Ruczek     21:53  

David Mitchell jest brytyjskim pisarzem. Napisał pięć powieści, z czego dwie - "sen_numer_9" i "Atlas chmur" - przyniosły mu nominację do Nagrody Bookera. W 2007 roku magazyn 'Time' uznał go za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób na świecie. 

"Atlas chmur" jest powieścią o walce; o dążeniu do naprawiania rzeczy złych. Powieścią o samozaparciu, odwadze i poszukiwaniu prawdy. Jednakże również o ludzkich słabościach, mrzonkach i pogodni za władzą. Powieść ta ukazuje różne idee i ich konsekwencje. Pokazuje wiele rodzajów zła i efektów ludzkiej, niekiedy chorej, ambicji. Jeśli pragniecie odbyć podróż poprzez czas, różnej wagi wydarzenia i ludzkie umysły to wytrwajcie do końca tej recenzji i przekonajcie się, czy aby na pewno jesteście na ową podróż gotowi... 

Powieść ta jest niczym układanka. Każda część i osoba, której ona dotyczy, stanowią jeden jej element. Autor zaczyna od dziennika z roku 1850, spisanego przez Adama Ewinga, notariusza, który opisuje swoją ciężką podróż przez Pacyfik. Kolejną osobą jest kompozytor, Robert Frobischer, który opisuje swoje losy w listach do przyjaciela. W następnej części poznajemy dziennikarkę, Luisę Rey, wytrwale poszukującą prawdy, nawet za cenę życia. Później przychodzi kolej na Timothy'ego Cavendisha - wydawcę, mającego na karku zbirów żądających pieniędzy. Następnie poznajemy Sonmi ~451, fabrykantkę bez Duszy, która przechodzi Uniesienie. I na końcu autor przedstawia nam Zachariasza - chłopaka, który żyje po Upadku Świata. Każda z tych postaci znajduje ślady istnienia pozostałych, czy to w postaci dziennika wydanego pośmiertnie, listów, czy też filmu. Każdy bohater wie o osobie żyjącej przed nim, i zauważa, że coś ich łączy. Cóż to takiego? Musicie przekonać się sami.

David Mitchell oferuje nam istną mieszankę rodzajów narracji, gatunków i języków. Losy każdego z bohaterów opisane są inaczej. O ile pierwsza część książki powodowała, że czytanie szło mi dość powoli, to później nie mogłam się wręcz od powieści oderwać i coraz sprawniej przestawiałam się na inne typy narracji i style języka. Kompozycja książki przedstawia się na wzór 1-2-3-4-5-6-5-4-3-2-1. Najpierw poznajemy pierwszą część losów bohaterów i w, bardziej lub mniej, znaczących momentach przeskakujemy do następnych postaci, by później ponownie powrócić do poprzednich, ale już w odwrotnej kolejności. Powoduje to, że kończymy na postaci, z którą zaczynaliśmy naszą podróż. Jest to bardzo ciekawy zabieg, z którym spotkałam się po raz pierwszy. Poza tym watro też wspomnieć o wydaniu książki - jest ono naprawdę piękne i nie budzi moich zastrzeżeń, poza drobnym drukiem (przynajmniej w wersji z filmową okładką), który był momentami męczący dla moich oczu. Aczkolwiek jest to minus, który można zignorować.

Autor bardzo dobrze wie, jak wzbudzać w czytelniku ciekawość i zwiększać ją z każdą kolejną przewróconą stroną. "Atlas chmur" oferuje nam możliwość do namysłu nad ludźmi, nad nami samymi. Do czego ludzkość zmierza? Gdzie zaprowadzą nas nasze stałe pragnienia poszukiwania odpowiedzi, udoskonalania wszystkiego i sprawowania nad wszystkim kontroli? Do czego doprowadzą nasze ambicje? Czy jest coś, co może doprowadzić nas do upadku? Bądź coś, co może nas od niego uchronić? Wiele pytań zostanie postawionych i nie na wszystkie uzyskamy odpowiedź. Jednakże możemy być pewni, że zawsze znajdą się ludzie dążący do prawdy i dobra ogółu; mający wyższe cele i chęć niesienia pomocy, czy też ktoś o nią prosi, czy nie.

Teraz przyszła pora, na udzielenie odpowiedzi na pytanie każdej recenzji - czy polecam Wam tę książkę? Cóż, polecam ją, ALE tylko osobom, które nie boją się myślenia na sensem i kierunkiem życia oraz świata i cywilizacji. Poszukiwania w książce czegoś więcej, niż tylko znajomości losów kolejnych postaci, które łatwe nie będą. Nie jest to powieść lekka, nie jest też ciężka, ale na pewno jest to powieść z głębszym przesłaniem. Żeby zatem wiedzieć, czy ta książka jest dla Was, musicie dowiedzieć się, czy chcecie tylko przyjemnie spędzić czas, czy jednak zadumać się na tym, dokąd dąży ludzkość.

"Dusze przemierzają wieki, jak chmury przemierzają niebo i choć ani kształt chmury, ani barwa, ani wielkość nigdy takie same nie zostają, ciągle jest chmurą. I tak samo z duszą jest. Kto rzec może, skąd chmura przywiała? Albo kto tą duszą będzie jutro? (...) Tak, tylko atlas chmur."*

__________
Tytuł: Atlas chmur
Autor: David Mitchell
Seria wydawnicza: Uczta Wyobraźni
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 544
Data wydania: 7 listopad 2012 (wyd. II)
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
Wersja filmowa: KLIK.
__________

Pozdrawiam,
Ruczek.
___
* David Mitchell Atlas chmur, Wydawnictwo MAG, Warszawa 2012, str. 328

26 komentarzy:

 1. kusząca wydaje się dla mnie książka, ale najszybciej zapoznam się z treścią po nowym roku - czas mnie ogranicza :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, mnie też. Mam mnóstwo książek, które czekają na swoją kolej, ale studia, wykłady i zbliżająca się sesją wcale mi nie pomagają w zmniejszeniu tego 'stosu' ;))

   Usuń
  2. miało być po nowym roku, a właśnie dostałam info że książkę otrzymam na dniach :) a czasu i tak mi brakuje, dni krótkie, powodzenia na egzaminach :)

   Usuń
 2. Coś mnie łapie wielka ochota na tę książkę, chyba wypożyczę z biblioteki w niedalekiej przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam :) Nie jest to książka, koło której powinno przejść się obojętnie :)

   Usuń
 3. Ja na razie raczej spasuje :) Może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby :D Cieszę się, że nie skreślasz jej całkowicie ;)

   Usuń
 4. Wydaje się być ciekawa, dlatego jeśli znajdę ją w bibliotece to na pewno przeczytam. ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem jest ciekawa, zatem polecam i zachęcam :)

   Usuń
 5. Twoja recenzja "Atlasu chmur" jest pierwszą jaką mam okazję czytać i widzę, że chyba warto sięgnąć po tę książkę, gdy będę w nastroju do przemyśleń, bo teraz głównie skupiam się na literaturze rozrywkowej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze jest czasami przeczytać książkę, która daje powody do rozmyślań. Nie każda lektura musi być czysto rozrywkowa, ale też pouczająca. Jednakże, właśnie trzeba być w nastroju na nią... ;))

   Usuń
 6. Chcę
  i tyle
  po prostu bardzo chcę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszy mnie to! :) W takim razie trzymam kciuki, aby udało Ci się ją dorwać :D

   Usuń
 7. Chętnie książkę poznam. Nie boję się wyzwań :))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobrze, gdyż książka jest warta przeczytania ;))

   Usuń
 8. Dużo dobrego ostatnio o niej czytam, więc chętnie sama bym się z nią zapoznała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, jak dobrze to znam :) Taki szum zrobił się wokół tej książki z powodu jej ekranizacji, że nie sposób było o niej nie słyszeć ;) Ale jednak jest to plus, gdyż warto się z książką tą zapoznać :)

   Usuń
 9. wow *.* Po przeczytaniu tej recenzji z pewnością sięgnę po książkę^^ NIe mam pojęcia kiedy, bo brak czasu boleśnie daje mi się we znaki, ale sięgnę na pewno!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się ogromnie! :) A na brak czasu cierpisz nie tylko Ty, moja droga. Mój wolny czas kurczy się do minimum, doba wydłużyć się nie chce, a zobowiązań przybywa ;) Ale cóż począć...

   Usuń
 10. Ty już to przeczytałaś? Ja dopiero poprosiłam o nią wydawnictwa i mam nadzieje, że szybko do mnie dojdzie. Nie mogę się doczekać jej lektury, bo zapowiada się fenomenalnie.^^ Kocham książki tego wydawnictwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, chociaż nie wiem czy 'już' będzie odpowiednim słowem ;) Książkę otrzymałam ponad tydzień temu (a zabrałam się za nią prawie natychmiast po jej otrzymaniu), ale ograniczony wolny czas, jakim dysponuję, plus drobny druk w książce w połączeniu z dużą ilością stron, daje w efekcie powolne czytanie ;D Jednak w końcu tę lekturę mam za sobą i warto było! :) Książka jest niesamowita!
   Również jestem wielbicielką książek MAG'a i cieszę się, że przyjęli mnie do grona swoich recenzentów (jako pierwsi!) :))

   Usuń
 11. Masz cudowny, nastrojowy blog. A powyższa recenzja naprawdę mi się spodobała. Może kiedyś się skuszę i przeczytam recenzowaną przez Ciebie książkę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo! Ogromnie mnie to cieszy :) Książkę szczerze Ci polecam, warta jest poświęcenia jej czasu :))

   Usuń
 12. Szczerze mówiąc to trochę się jej boję... Chyba po raz pierwszy wolę najpierw obejrzeć film, a potem ewentualnie sięgnąć po książkę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wielbię tę książkę niczym Meryl Streep i Danutę Szaflarską :)
  Ja ją po prostu kocham - najlepsza powieść jaką do tej pory czytałem. Bardzo ładna recenzja i do tego ten cytat... to można tylko i wyłącznie uwielbiać...

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)