Obserwuj mnie na...

Błękitnokrwiści. Dziedzictwo - Melissa de la CruzBy  Ruczek     18:54  

Tradycyjnie kilak słów przypomnienia  o autorce. Melissa de la Cruz to dziennikarka, ale także amerykańska autorka książek dla młodzieży i dla dorosłych. Mieszka w Hollywood wraz z mężem i córką, a swój czas dzieli pomiędzy Nowy Jork i Los Angeles. "Błękitnokrwiści" to jeden z jej najpopularniejszych cyklów. 

"Dziedzictwo" jest czwartym tomem z cyklu "Błękitwnokrwiści". Po tym, jak zginął Lawrence Van Alen, dziadek Schuyler, dziewczyna została oskarżona o jego zabójstwo. Nikt nie uwierzył w jej wersję wydarzeń i jedynym wyjściem, aby ratować życie, była ucieczka. Teraz Schuyler i Oliver już od roku uciekają i ukrywają się przed wysłannikami rady, venatorami. Jednak długo tak żyć nie można. Dwójka przyjaciół  jest coraz bardziej tym wszystkim zmęczona, dlatego też postanawiają udać się do hrabiny, Izabeli Orleańskiej, aby prosić ją o ochronę u Zgromadzenia Europejskiego. Tutaj zaczynają się komplikacje.

Lewiatan usiłuje zabić Schuyler przez co potwierdza swój powrót do tego świata. Na ratunek przybywają jej Jack wraz z ojcem. Charles Force, usiłując powstrzymać srebrnokrwistego, znika w przejściu pomiędzy światami, natomiast niespodziewane pojawienie się Jacka powoduje, że stare uczucia odżywają na nowo. Poza tym Bliss, opętana przez Lucyfera, musi walczyć o odzyskanie swojej tożsamości każdego dnia, a także ponownej władzy nad swoim ciałem i życiem. Mimi wstąpiła do venatorów, teraz razem szukają zaginionej Obserwatorki, siostry Bliss - Jordan. Coraz więcej czasu spędza ona z Kingsleyem Martinem i z przestrachem zauważa, że zaczyna do niego coś czuć... Jednak niedługo ma nastąpić odnowienie więzi z Jackiem. Jak nasi bohaterowie tym razem poradzą sobie z nadmiarem wrażeń? Czy obowiązek wygra z miłością? I kto nagle wróci do "żywych"? 

Poprzednie tomy czytałam już dość dawno temu i bardzo miło je wspominam. Sięgając po tę część miałam pewne oczekiwania i muszę przyznać, że nie do końca zostały one spełnione. Ale po kolei. Tym razem fabułę poznajemy z punktów widzenia Schuyler, Mimi i Bliss. To one prowadzą nas przez wydarzenia w książce, przy okazji odsłaniając przed nami swoje obawy i nadzieje. Możemy zauważyć, że bohaterowie dojrzewają. Mają oni teraz inne priorytety i zajęcia w wolnym czasie. Nie mamy tutaj całonocnego imprezowania w klubach dla vipów. Brak beztroski i wcześniejszej lekkości w postępowaniu. Wydarzenia z ostatniego tomu znacznie na nich wpłynęły; zmusiły do tej przemiany nieco szybciej, jednak w obliczu obecnych wydarzeń jest to bardzo korzystna zmiana.

W tej części nie było wielu zaskakujących rzeczy, w sumie prawie nic mnie nie zdziwiło. Ponad połowę książki czytało mi się trochę opornie, jednak zakończenie w pełni to zrekompensowało. Po wielu żmudnych przeskokach od jednej bohaterki do drugiej, słabej akcji, - chociaż jednak akcji - w końcu, po powrocie wszystkich do Nowego Jorku, zaczyna coś się dziać. Coś, co wywołuje u mnie przyspieszony oddech i chęć jak najszybszego poznania zakończenia tych wydarzeń. Jednak, jak dla mnie, odrobinę za szybko wszystko się skończyło. Ale, za to jest na co czekać w następnym tomie... 

Czy polecam tę książkę? Tak. Myślę, że warto ją przeczytać, jeśli mamy zamiar kontynuować naszą przygodę z "Błękitnokrwostymi". Mam nadzieję, że następne tomy zrobią na mnie większe wrażenie, jednak i tak muszę przyznać, że całość czytało się przyjemnie, a wprowadzone przez autorkę zmiany w fabule powodują, że cała historia staje się bardziej interesująca. Jednakże ostrzegam - nie oczekujcie od tej pozycji zbyt wiele, a będzie naprawdę przyjemną i lekką lekturą na jesienne wieczory. 

"Lucyfer, dawny Książę Niebios, Gwiazda Poranna. (...) Jego uroda oślepiała do tego stopnia, że trudno było mu się przyjrzeć. Raniła patrzącego jak nóż przecinający skórę. (...) Prawdziwy Niosący Światło emanował czystym, bezlitosnym blaskiem."*

__________
Tytuł: Dziedzictwo
Autor: Melissa de la Cruz
Seria: Błękitnokrwiści
Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 376
Data wydania: 22 wrzesień 2010
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
Polski blog "Błękitnokrwistych": KLIK.
___________

Pozdrawiam,
Ruczek.
___
* Melissa de la Cruz Błękitnokrwiści. Dziedzictwo, Wydawnictwo Jaguar, Warszawa 2010, str. 333

22 komentarze:

 1. Mam w planach całą serię! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, bo cała spraw z tymi wampirami - błękitnokrwistymi i srebrnokrwistymi, jest dość ciekawie ujęta :) Tak inaczej... Zatem polecam! ;)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Szkoda... ale może kiedyś jeszcze zmienisz zdanie ;)

   Usuń
 3. Chciałabym tak bardzo przeczytać jedynkę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zdobądź ją jakoś! :D Ja sama muszę uzupełnić tomy z cyklu, żeby uzbierać całość. Tak zawsze lepiej będzie prezentować się na półce :P

   Usuń
 4. Póki co jestem na etapie zbierania książek wchodzących w skład serii. Dopiero jak zbiorę całość, to rozpocznę lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A widziałam, widziałam :D I zazdrościłam, bo ja sama też zbieram wszystkie części cyklu ;) Szczególnie zazdroszczę Ci tych upolowanych okazji z allegro! :) No nic, czekam aż uzbierasz i podzielisz się swoją opinią! ;)

   Usuń
 5. jeszcze nie poznałam tego cyklu, ale coś słyszałam, być może kiedyś wpadnie w moje ręce. :) Okładka świetna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się! Cały cykl ma w ogóle świetne okładki. No i warto sięgnąć ;) Zachęcam!

   Usuń
 6. Muszę w końcu nadrobić zaległości i zabrać się za tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, tak :D Koniecznie musisz! :)

   Usuń
 7. Hmmm szczerze powiedziawszy nie miałam zamiaru jej czytać. Jednak teraz zastanawiam się, czy kiedyś się za nią nie zabrać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano jasne, że się zabrać :D Jestem ciekawa czy Tobie przypadnie do gustu :)

   Usuń
 8. Chciałabym kiedyś przeczytać całą serię:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla chcącego nic trudnego ;D Rozejrzyj się za nią i jak wpadnie Ci w ręce to nie wypuszczaj, dopóki nie przeczytasz ;) Powodzenia! ^^

   Usuń
 9. Słyszałam o tej serii wiele dobrego. W każdym razie moja kuzynka bardzo ją zachwala. Muszę zatem chyba się do niej szeroko uśmiechnąć i pożyczyć owy cykl, by zobaczyć, czy mnie także zauroczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie! :) Szczególnie, że tak łatwo możesz ten cykl zdobyć ;) No i skoro nawet Twoja kuzynka tak go zachwala to chyba nie masz wyboru ;D Będę czekać na Twoje relacje z lektury.

   Usuń
 10. Muszę się zapoznać z tą serią. No, ale to pewnie dopiero w ferie zimowe lub wakacje, bo teraz mam za mało czasu na nadprogramowe lektury :( W tamtym miesiącu przeczytałam tylko 6 książek (no, ale czytałam też 800-stronicowego "Drooda" więc stąd też ten wynik).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama także teraz cierpię na brak czasu. Właśnie jestem w trakcie pisania sprawdzianu zaliczeniowego i okropnie się męczę, gdyż ciągle myślami jestem przy aktualnie 'spauzowanej' lekturze... Ale im szybciej to skończę, tym szybciej będę mogła wrócić do czytania tej książki ;)
   No, a 'Drood' to za minimum dwie książki się liczy :D

   Usuń
 11. Kiedyś się przymierzałam to tej serii, ale nigdy nie mogłam trafić w bibliotece na pierwszy tom, a potem przyszedł rok szkolny i inne rzeczy są na głowie, ale skoro piszesz, że czytało się przyjemnie, to może znowu zacznę poszukiwania i w końcu przeczytałam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzy pierwsze tomy wspominam naprawdę dobrze, tylko, że już bardzo dawno je czytałam - zanim założyłam bloga. Teraz patrzę na książki inaczej i może też dlatego ten tom podobał mi się mniej? Ale i tak nie zmniejszyło to mojej chęci do poznania dalszych tomów ;) Także polecam! :))

   Usuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)