Obserwuj mnie na...

GONE. Zniknęli. Faza pierwsza: Niepokój - Michael GrantBy  Ruczek     12:18  
Michael Grant, amerykański pisarz oraz szczęśliwy mąż i ojciec. Stały wędrowiec, nie potrafiący nigdzie zagrzać miejsca na dłużej. Pisze, ponieważ nie wymaga to od niego pozostania w jednym miejscu. Pragnie odwiedzić wszystkie kontynenty i kiedyś zamieścić w swojej głowie czip z Google. Obecnie mieszka w Północnej Karolinie wraz z rodziną i duża gromadką zwierząt. 

Co zrobilibyście, gdyby pewnego dnia nagle zniknęli Wasi rodzice, rodzina i przyjaciele? Wszyscy powyżej 15 roku życia? Co, jeśli nagle milkną wszystkie telefony, Internet przestaje działać, a w promieniu kilkunastu kilometrów pojawia się pewnego rodzaju bariera, która odgradza Was od reszty świata? Macie jedzenie i picie, jednak wiecie, że kiedyś na pewno obie te rzeczy się skończą. Malutkie dzieci pozostają bez opieki i ktoś musi się nimi zająć. Nie wiecie co dokładnie się stało i nadal dzieje, nikt nie przybywa z pomocą, a wielu z Was zauważa w sobie pewne zmiany... Cóż, ja na pewno byłabym przerażona. 

Właśnie w takiej sytuacji znajdują się główni bohaterowie "GONE". Sam, Astrid, Quinn, Edilio, Lana i wielu innych z minuty na minutę musi nauczyć się żyć w świecie bez dorosłych. Tak, niektórzy też na początku myślą, że to świetnie, wręcz istne spełnienie marzeń, ale co, jeśli nagle zauważacie, że żyjecie w całkowicie innym świecie i to nie tylko ze względu na brak dorosłych? W świecie, w którym chuligani nie boją się konsekwencji swoich działań; w którym zwierzęta ulegają mutacji i stają się poważnym zagrożeniem dla pozostałych nastolatków i dzieci. W świecie, gdzie kiedyś skończy się pożywienie, a z którego nie widać ucieczki - w świecie, który sami bohaterowie zwą ETAP-em. Dodatkowo nad każdym wisi groźba, że w dniu, ba! sekundzie, swoich 15 urodzin zniknie, tak jak pozostali. Zobaczcie, jak w takiej sytuacji poradzą sobie bohaterowie serii Michaela Granta. 

Powieści post-apokaliptyczne zdobywają ostatnio szturmem góry list bestsellerów. Muszę przyznać, że i ja powoli wsiąkam w ten świat przyszłości całkowicie odmiennej od naszych oczekiwań, przyszłości zniszczonej, pełnej trudów i niebezpieczeństw. Tym razem autor stworzył tylko mały kawałek takiego świata, odgrodzonego tajemniczą barierą. Nie wiadomo co kryje się poza nią, czy w ogóle coś tam jest; co, albo kto ją stworzył. Wiadomo tylko, że nie można jej zniszczyć i lepiej jej nie dotykać. Jednakże nie powoduje to, że jest to świat mniej przerażający i zagrażający życiu - wręcz przeciwnie. 

Michael Grant serwuje nam powieść początkowo pełną niejasności i tajemnic, które z czasem zostają ujawnione. Powolutku odkrywa przed nami sekrety nowego świata, posługując się prostym i przyjemnym językiem. Z akcją mamy do czynienia już od pierwszej strony. Każdy rozdział odlicza czas do końca książki, zatem wiemy, że wszystko dzieje się w ciągu 299 godzin i 54 minut. Tyle też zostało do 15 urodzin głównego bohatera - Sama. Co się wtedy z nim stanie? Czy będzie potrafił znaleźć sposób, aby nie zniknąć? Kto jest odpowiedzialny za powstanie ETAP-u? I jakie zmiany zaszły w kilkunastu nastolatkach i dzieciach? Musicie sięgnąć po tę książkę, aby się o tym przekonać. 

"GONE. Zniknęli. Faza pierwsza: Niepokój" to książka wciągająca już od pierwszych stron. Napięcie towarzyszy nam cały czas, a akcja jeśli zwalnia, to tylko na krótką chwilę. Ze strony na stronę robi się coraz ciekawiej, a czytelnik pragnie uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania. Autor zdecydowanie się postarał i stworzył książkę, od której nie można się oderwać, i którą Wam teraz z całego serca polecam. Przynajmniej tym wszystkim, którzy jej jeszcze nie przeczytali ;) Przekonajcie się, jakie tajemnice skrywa ETAP i czy nasi bohaterowie przetrwają trudności i niebezpieczeństwa, jakie na nich w nim czekają. 

"Jeśli miał żyć uwięziony jak złota rybka, chciał przynajmniej zobaczyć całe akwarium."*

__________
Tytuł: GONE. Zniknęli. Faza pierwsza: Niepokój
Autor: Michael Grant
Seria wydawnicza: GONE
Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 528
Data wydania: wrzesień 2009
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
__________

Pozdrawiam,
Ruczek.
___
* Michael Grant GONE. Zniknęli. Faza pierwsza: Niepokój, Wydawnictwo Jaguar, Warszawa 2009, str. 301. 

20 komentarzy:

 1. Uwielbiam całą serię. Najbardziej polecam tom 3. :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już nie mogę doczekać się sięgnięcia po tom 2! Niech no tylko wygospodaruję trochę wolnego czasu ;)

   Usuń
 2. Czytałam i bardzo miło wspominam. Po "Gone" sięgnęłam kilka lat temu i mimo, zachwytów nad pierwszą częścią nie kontynuowałam czytania tej historii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, skoro faza pierwsza Ci się podobała to powinnaś kontynuować czytanie! Ja bym nie potrafiła teraz porzucić tę serię i nie poznać dalszych losów bohaterów! :)

   Usuń
 3. Poluję na całą serię od dłuższego już czasu. Póki co na polowaniu się kończy... ale na wszystko przyjdzie czas :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też polowałam i zbierałam od środka (jak zawsze :D), ale jak tylko dostałam tom I to nie mogłam dłużej czekać :D

   Usuń
 4. Niedawno czytałem i też bardzo mi się podobała :) Kolejne części już czekają na półce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I na mnie czekają, część 2 i 3, ale kiedy się za nie zabiorę to już nie wiem :)

   Usuń
 5. Bardzo fajna seria, mam za sobą już 4 części i z jednej strony nie mogę doczekać się wyjaśnienia, ale z drugiej będzie mi szkoda żegnać się z bohaterami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede mną jeszcze 4 części, zatem jeszcze nie odczuwam żalu wiązanego z zakończeniem serii, jednak wiem, że i mnie on nie ominie. Ale tak to już bywa, coś się zaczyna to i skończyć się kiedyś musi... ;)

   Usuń
 6. Trzy razy na tak! :P Serię mam w planach i na pewno je zrealizuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, cieszę się! :D Będę czekać na Twoje opinie o poszczególnych tomach serii, jeśli także planujesz się nimi podzielić ;)

   Usuń
 7. Muszę się za nią rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pamiętam, że gdy sięgnęłam po tę powieść byłam do niej dość sceptycznie nastawiona. Jednak wystarczyło, abym zaczęła ją czytać i po prostu przepadłam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, ja także przepadłam od pierwszych stron i muszę przyznać, że początkowo również obawiałam się, że może mi się nie spodoba... jednak niepotrzebnie! :)

   Usuń
 9. Seria jest u mnie w najblższych planach, bi wydaje się naprawdę intrygująca. Świat bez telefonów i internetu nagle wydaje się straszny... (matko, zamieniam się w jakieś dziecko neo xd)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko Ciebie taka wizja świata przeraża :D Ja nie wiem, jak kiedyś radziłam sobie bez tego wszystkiego, a zawsze wiedziałam gdzie są znajomi itp. To były czasy, aczkolwiek nie wiem czy bym do nich chciała wrócić :P

   Usuń
 10. Cała seria jest świetna, po prostu. Nie mogę się doczekać ostatniej... A Tobie życzę miłej i szybkiej lektury kolejnych tomów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dziękuję :) Pierwsza część już zapowiada świetność całej serii, zatem nie wątpię w Twoje słowa i mam nadzieję, że i mnie autor nie zawiedzie :))

   Usuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)