Obserwuj mnie na...

Pretty Little Liars. Bez skazy i Doskonałe - Sara Shepard, czyli recenzja zbiorowaBy  Ruczek     18:14  
Drugi tom słynnej serii "Pretty Little Liars", czyli "Słodkich Kłamstewek", przynosi wiele nieoczekiwanych zmian. A. pokazuje, że nie można z nią/nim zadzierać i potrafi spełnić swoje groźby. Dawne przyjaciółki postanawiają informować się na bieżąco o tajemniczych wiadomościach, jednak jak się okazuje nie jest tak łatwo wrócić do dawnych czasów ich przyjaźni i ponownie zacząć sobie ufać. W międzyczasie każda powoli składa strzępki informacji jakie mają i każdej wydaje się, że już odkryła tożsamość A. Jednak nic nie jest takie łatwe i oczywiste, jak może się wydawać. Czy uda im się połączyć siły i ponownie sobie zaufać? Uwaga. Będzie to wymagało sporego poświęcenia od każdej z nich.
Tom trzeci ukazuje, że pomimo nauczki, dziewczyny nadal sobie w pełni nie ufają i nie są skore do zwierzeń. Dość często dochodzi między nimi do kłótni i nieporozumień. Nadal nie potrafią się zjednoczyć i przez to wpadają w kolejne tarapaty. W tej części bohaterki zostają dość brutalnie uświadomione, że groźby A. nie są rzucane na wiatr. Każda po kolei trafia w własne sidła, gdyż nie brała wszystkich tych wiadomości zbyt poważnie. Nauczka jest bolesna i nieprzyjemna, jednak dzięki niej wiedzą już, że same sobie nie poradzą. Poprzez ujawnione sekrety poznają siebie lepiej i zaczynają rozumieć, że tylko jeśli się zjednoczą, będą mogły stawić czoło tajemniczemu dręczycielowi. Czy pewne tragiczne zdarzenie będzie dla nich bodźcem, którego potrzebowały? Oraz czy każda z nich jest warta zaufania?

„Ale co jeśli... jeśli narrator kłamie? Może opowiada własną, fałszywą wersję, żeby przeciągnąć cię na swoją stronę? Albo żeby cię przestraszyć? A może jest wariatem?”*

Oba tomy są niesamowite. Autorka gotuje głównym bohaterkom mnóstwo zmartwień i nieprzyjemności. Akcja rozkręca się coraz bardziej, a tajemnicza osoba, kryjąca się pod A. staje się coraz bardziej bezwzględna, nieprzewidywalna i niebezpieczna. Przez całą książką, zarówno w II, jak i III tomie, akcja powoli nabiera tempa; są ujawniane kolejne sekrety i tajemnice. Powracają wyparte z umysłu wspomnienia z TAMTEJ nocy. Jednak ujawnienie jednych sekretów nie jest wystarczającą nauczką dla dziewczyn i tworzą one nowe kłamstwa, które powodują kolejne tajemnice. Cóż, można powiedzieć, że dają A. kolejne asy, którymi on/a może zagrać. Niezbyt mądrze, jednak mam nadzieję, że dość tragiczne zakończenia "Bez skazy", a także "Doskonałych", które może być niemałym szokiem dla czytelniczek i fanek serialu (szczególnie w pierwszym przypadku) w końcu je czegoś nauczą, gdyż szczególnie w III tomie miałam wrażenie, że bohaterki aż same proszą się o kłopoty. 

Autorka nadal utrzymuje lekki i przyjemny styl. Obie książki czyta się szybko i łatwo, i nadal są one pisane z perspektyw każdej dziewczyny z osobna. Nie można narzekać na ciekawy rozwój akcji i niespodziewane zdarzenia, jednak brak wyciągania przez dziewczyny stosownych wniosków z minionych wydarzeń i nieumiejętność nauki na błędach są lekko denerwujące. No bo po co pakować się w coś, kiedy ma się świadomość, że konsekwencje będą więcej niż nieprzyjemne? No, ale coś dziać się musi, miejmy tylko nadzieję, że głupota w tej kwestii nie będzie taka wyraźna w następnych tomach.

Obie części polecam miłośnikom zarówno serialu, jak i serii PLL. Książki te są świetną kontynuacją, ale oczywiście warto jest zacząć od tomu pierwszego - "Kłamczuchy" (recenzja). Widać, że autorka rozkręca się z części na część coraz bardziej, a dość mocnymi zakończeniami wzbudza chęć czytelnika do sięgnięcia po następny tom. Przekonajcie się, czy dziewczyny znajdą się o krok bliżej od dowiedzenia się kto kryje się pod literą "A.". Zajrzyjcie w świat pełen kłamstw i pilnie strzeżonych sekretów. Może któryś zostanie Wam ujawniony? 


„Zadziwiające, że czasem nie potrafimy dostrzec tego, co mamy przed nosem.”**
__________
Tytuł: Bez skazy
Autor: Sara Shepard
Seria: Pretty Little Liars tom #2
Wydawnictwo: Otwarte/Moondrive
Liczba stron: 320
Data wydania: 2011
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
__________
Tytuł: Doskonałe
Autor: Sara Shepard
Seria: Pretty Little Liars tom #3
Wydawnictwo: Otwarte/Moondrive
Liczba stron: 304
Data wydania: 2011
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
__________
Pozdrawiam,
Ruczek.
___
* Sara Shepard Pretty Little Liars. Bez skazy, Wydawnictwo Otwarte/ Moondrive, Kraków 2011.
** Sara Shepard Pretty Little Liars. Doskonałe, Wydawnictwo Otwarte/ Moondrive, Kraków 2011.

9 komentarzy:

 1. Tyle dobrych słów o PLL, kiedy ja na nie znajdę czas?! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Serię mam w planach, jednak patrząc na moje półki stwierdzam, że tych bliżej nieokreślonych :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tę serię. Zarówno książkę jak i serial. Aktualnie jestem świeżo po lekturze ósmego tomu i mogę powiedzieć, że ta właśnie część jest póki co najlepsza ze wszystkich :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chcę poznać całą serię, ale ciągle brak mi czasu xd

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham ten serial a do książek zajrzę zaraz po maturze ! :) bo jak zacznę czytac, to nie będę mogła zająć sie niczym innym :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wczoraj będąc w bibliotece upolowałam pierwszy tom tej serii i jeśli mi się spodoba na pewno sięgnę po kolejne. :3

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka wydaje się ciekawa, chętnie bym ją przeczytała :) Świetna recenzja!

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę wreszcie zdobyć drugi tom, bo utknęłam na pierwszym i nigdzie w bibliotekach drugiego nie ma, a kupować znowu kolejnych 6 czy 7 też za bardzo mi się nie chce :P
  Cieszę się, że polecasz. Ja wyczekuję a nowe odcinki serialu!

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam w planach zarówno książkę, jak i serial, tylko jakoś czasu brakuje. Ale kusi, oj kusi i z pewnością niedługo się za PLL zabiorę, bo mnóstwo pochlebnych opinii słyszałam. Rewelacyjne są okładku tych książek ^^

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)