Obserwuj mnie na...

Legenda. Rebeliant - Marie LuBy  Ruczek     20:44  
"Wolałbym sam umrzeć niż patrzeć, jak cię krzywdzą."*

Marie Lu to amerykańska pisarka, chińskiego pochodzenia. Zanim napisała pierwszą książkę pracowała jako dyrektor artystyczny przy tworzeniu gier komputerowych, których sama jest miłośniczką. "Legenda. Rebeliant" jest pierwszym tomem planowanej trylogii i pierwszą opublikowaną przez nią powieścią. 

Day jest piętnastoletnim przestępcą, który uprzykrza życie Republice i jej żołnierzom. Kiedy nie zdał Próby i został skazany na zsyłkę do obozu pracy, ucieka władzom i żyje w ukryciu na ulicach jednej z najbiedniejszych dzielnic Los Angeles. W tajemnicy pomaga swojej rodzinie, walczy z systemem i utrzymuje swój wygląd oraz prawdziwe nazwisko w sekrecie. Każdy o nim słyszał, ale tylko bardzo nieliczni wiedzą, kim naprawdę jest, a nawet wtedy się z tym nikomu nie zdradzają. Dla kontrastu, drugą bohaterką jest również 15-letnia June. Osiągnęła maksymalny wynik Próby, pochodzi z bogatej rodziny i czeka na nią kariera na jednym z wyższych stopni wojskowych, organów Republiki. Jednak nocy, w której jej brat ginie z rąk najbardziej poszukiwanego przestępcy, życie dwójki głównych bohaterów zaczyna się zmieniać. Oboje nie spodziewają się tego, co przyniesie im los, a nie będzie on dla nich łaskawy. 

Autorka stworzyła świat pełen kontrastów. Z jednej strony mamy zamożnych mieszkańców Republiki, którzy mają wszystko, czego zapragną - pieniądze, lekarstwa na targające biedniejszym społeczeństwem epidemie, przyszłość, karierę wojskową bądź urzędniczą. Z drugiej zaś mamy ludzi, którzy codziennie walczą o przeżycie, kawałek chleba, czy bezpieczny kąt. Pracują za marne grosze, żeby wyżyć grzebią w śmietnikach, a w dodatku stale są narażeni na śmiertelne choroby, dotykające ich grupy społecznej. Kiedy dochodzi do zderzenia tych dwóch światów, nic nie wydaje się takie, jak wyglądało wcześniej. 

Marie Lu ukazuje przyszłość, w której społeczeństwo jest ściśle kontrolowane przez odgórnie narzucony system. Codziennie przypomina im się o tym, jak ważne jest posłuszeństwo władzom. Ale czy Republika mówi swoim obywatelom całą prawdę? Czy jednak wszystko to skrywane jest pod grubą warstwą kłamstw? Czy może zawiązać się sojusz pomiędzy dotychczasowymi wrogami? Jaką cenę nasi bohaterowie będą musieli zapłacić, za odkrycie owej prawdy? 

"W lustrze wyglądam jak zawsze, ale w głębi serca jestem już inną osobą. Jestem cudownym dzieckiem, które poznało prawdę. Wiem dokładnie, co teraz należy zrobić."*

Bohaterowie, pomimo młodego wieku, są bardzo dojrzali. Trudno się temu dziwić, patrząc na czasy i okoliczności, w jakich dorastali. June od najmłodszych lat była szkolona, żeby wiernie służyć Republice i walczyć z takimi, jak Day. On natomiast uczył się jak przetrwać i pomóc przetrwać najbliższym. Kiedy ich drogi się krzyżują, oboje nie wiedzą, jaki będzie to miało skutek dla nich i ich dotychczasowego życia. 

Język powieści jest prosty, co powoduje, że książkę czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Czas przy niej upływa w zastraszającym tempie. Akcja trzyma w napięciu przez wiele stron. Lektura ta wciąga, czaruje i nie pozwala się oderwać. Potęguje to jeszcze fakt, że narracja jest prowadzona przez dwoje bohaterów, w pierwszej osobie. Z rozdziału na rozdział przeskakujemy od jednego z nich, do drugiego, poznając ich myśli, emocje i odczucia, dzięki czemu też zauważamy wyraźne różnice ich charakteru, stylu bycia i myślenia. Pisarka stworzyła niesamowitą historię pełną miłości, przyjaźni, walki w słusznej sprawie, ale także straty i bólu z nią związanego. Ukazuje dość różne oblicza ludzi. Jedni są okrutni i wykonują najcięższe rozkazy bez mrugnięcia okiem, inni są gotowi poświęcić własne życie, by ocalić tych, których kochają. 

"Legenda. Rebeliant" to lektura pełna zwrotów akcji, przy której na pewno nie będziecie się nudzić. Nawet jeśli jej bohaterowie są w młodym wieku, to może ona przypaść także do gustu tym starszym czytelnikom - mnie zachwyciła. Polecam ją każdemu, kto lubi taką tematykę. Mam nadzieję, że nie będziecie rozczarowani, a książka Wam się spodoba i zachęci do sięgnięcia po kontynuację, po którą i ja niedługo sięgnę. 

"Jeśli chcesz się zbuntować, zbuntuj się wewnątrz systemu. To przyniesie o wiele większe rezultaty niż działania na zewnątrz."*__________
Tytuł: Legenda. Rebeliant
Autor: Marie Lu
Seria: Legenda tom #1
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Liczba stron: 304
Data wydania: 2012
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
________

Pozdrawiam,
Ruczek.
___
* Marie Lu Legenda. Rebeliant, Wydawnictwo Zielona Sowa, 2012, s. 269
* Tamże, s. 246
* Tamże, s. 240

17 komentarzy:

 1. Mam na nią wielką ochotę

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsza część jest genialna, natomiast druga nieco mnie rozczarowała. Niemniej czekam na 3 tom i mam ogromną nadzieję, że będzie lepsza! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei uważam, że to druga jest lepsza :D

   Usuń
  2. W takim razie muszę przeczytać drugi tom jak najszybciej, aby zobaczyć, jakie na mnie wywrze wrażenie ;))

   Usuń
 3. Jestem niemal pewien, że mnie także się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie bym przeczytała, naprawdę. Ale zanim opróżni mi się stos, ta książka pewnie odejdzie w zapomnienie, a na jej miejsce przyjdzie jakaś ciekawsza... Z drugiej strony to chyba lepiej nawet :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak często mam, ale jeśli coś mnie naprawdę zaciekawi to zapisuję sobie tytuł danej pozycji w specjalnym notesie, coby nie zapomnieć ;)

   Usuń
 5. Słyszałam o tej książce wiele dobrego, więc mam w planach. Na razie tych dość odległych, ale kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już od dłuższego czasu miałam na nią ochotę, ale coś nie do końca mnie do niej ciągnęło. Jednak, jak już zaczęłam czytać, to nie mogłam się oderwać :) Także polecam :)

   Usuń
 6. Teraz już sama nie wiem, chyba się jednak skuszę jak wpadnie mi w rączki ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z chęcią sięgnęłabym po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ach, ile ja o tej książce słyszałam! Czekam ciągle na pojawienie się jej w bibliotece, bo po tylu pozytywnych recenzjach nie mogę się oprzeć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie trzymam kciuki, za jej rychłe pojawienie się w bibliotece! :))

   Usuń
 9. Mam w planach już od dłuższego czasu, bo wszędzie same pozytywne opinie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale oczywiście skutecznie mnie zachęciłaś do niej :) Może uda mi się ją kiedyś zdobyć i przeczytać. Teraz najlepiej w formie mobi, jak już mam czytnik :D

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)