Obserwuj mnie na...

PREMIEROWO: Pozaświatowcy. Zarzewie buntu - Brandon MullBy  Ruczek     23:50  

"Myślę, że jeśli kłamie się dostatecznie długo i dostatecznie często, człowiek staje się kłamstwem. Odrzyj mnie ze wszystkich pozorów i oszustw, a nie wiem, czy cokolwiek zostanie."* 

Brandon Mull powraca do nas z kolejnym tomem serii, pełnym przygód. Jason wrócił do swojego świata, jednak fakt iż zostawił za sobą Rachel oraz niewiedza jego przyjaciół o oszustwie, jakim okazało się Słowo nie czyniły jego sumienia lekkim i oznaczały powrót do Lyrianu. A tam, oczywiście, od samego początku czeka nas akcja. Jason jest śledzony przez Czatownika, odwiedza nowe, nieznane mu dotąd obszary Lyrianu - tak samo Rachel, która na dodatek odkrywa u siebie niezwykłą zdolność do nauki edomickiego. Maldor coraz bardziej zaczyna obawiać się o swoje rządy i otwarcie atakuje przeciwników. Czy uda się podnieść bunt przeciwko groźnemu cesarzowi? Kto będzie musiał oddać życie w walce przeciwko tyranowi? Jakie nowe tereny odkryje przed nami ten niezwykły świat? Czy nasi bohaterowie mogą liczyć chociaż na cień szansy w podejmowanej walce?

Autor po raz kolejny raczy nas dobrą i szybko nabierającą tempa akcją. Bohaterowie, zdaje się, są w ciągłym ruchu. Stale podróżują, uciekają, poszukują sprzymierzeńców, możliwości do wykorzystania w nadchodzącej walce, a przed nimi czeka niejedna przeszkoda i strata do poniesienia. Wyprawa, jak i zadanie, którego się podjęli nie będą łatwe. Na każdym kroku muszą pamiętać, że Maldor ma oczy i uszy szeroko otwarte (dosłownie), w praktycznie całej krainie. Nawet wśród swoich nie czują się całkowicie pewnie. A czas nagli ich coraz bardziej. Niektóre decyzje będą musieli podejmować w w mgnieniu oka, inne nie będą łatwe do podjęcia. Przed nimi stają wybory, które mogą spowodować różne skutki, a te doprowadzić do jednej z wersji przyszłości. A jaka jest im pisana?

"Sekret z przeszłości może wykupić przyszłość"*

"Zarzewie buntu" to świetna kontynuacja dobrej powieści. Tom ten porwał mnie bardziej niż część pierwsza serii. O wiele mocniej zżyłam się tutaj z bohaterami, a ich przygody i los nie są już mi obojętne. Poznajemy nowe ciekawe rasy, królestwa i krainy. Odwiedzamy zakątki, w które nie zapuszczają się często nawet mieszkańcy Lyrianu. Natrafiamy na zombie-podobne istoty, leśne ludy, czy ludzi żyjących zaledwie dwa/trzy lata. Dowiemy się wielu interesujących rzeczy i przy okazji przekonamy się, że postaci skrywają jeszcze niejedną tajemnicę i umiejętność, które mogą okazać się pomocne.

Autor ponownie czaruje nas językiem, pobudza wyobraźnię i niejednokrotnie zadziwia czytelnika. Młodzi bohaterowie dojrzewają, powoli stają się bardziej odpowiedzialni, podejmują poważniejsze decyzje i odczuwają, że niekiedy od nich zależy życie ich towarzyszy. Jason uczy się posługiwać mieczem, a Rachel słowem. Oboje szkolą się w nowych umiejętnościach i wykorzystywaniu ich w otwartym starciu. Na każdym kroku ich podróży widać, że autor szykuje bohaterów na walkę, która coraz bardziej zdaje się nieuchronna. Tylko czy buntownicy mają jakieś szanse na zwycięstwo? A nasi bohaterowie na powrót do domu? Przekonamy się w następnym tomie.

Książkę ponownie polecam miłośnikom twórczości Brandona Mulla i osobom, którym "Świat bez bohaterów" przypadł do gustu. Pozycję tę polecam także wielbicielom przygód, niezwykłych krain i ludów je zamieszkujących, walk, magii i osobom lubiącym poszerzać granice swojej wyobraźni. Ja już nie mogę doczekać się dalszych przygód tej niezwykłej grupy przyjaciół i sojuszników. Ciekawe, ilu z nich dotrwa do końca.

"Ty i ja poruszamy się w czasie jak płomień na linie. Popioły za nami to przeszłość, pożarte i nieosiągalne. Sznur przed nami to przyszłość. Jednak tylko chwila, którą zamieszkujemy, jedyny moment, kiedy możemy działać, to teraźniejszość, punkt, w którym płomień się pali, punkt, w którym czas dotyka wieczności."*

Świat bez bohaterów | Zarzewie buntu
___________
Tytuł: Zarzewie buntu
Autor: Brandon Mull
Seria: Pozaświatowcy tom #2
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 586
Data wydania: 17 kwietnia 2013
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
____________
Pozdrawiam,
Ruczek.
___
* Brandon Mull Pozaświatowcy. Zarzewie buntu, Wydawnictwo MAG, Warszawa 2013, s. 431
* Tamże, s. 566
* Tamże, s. 555

12 komentarzy:

 1. Jestem w trakcie lektury tej książki i bardzo mi się podoba. Autor utrzymuje poziom. Ta część jest równie dobra, co poprzednia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nawet nie lepsza :)
   Czekam na Twoją recenzję! ;))

   Usuń
 2. Niestety na chwile obecną nie jestem szczególnie nią zainteresowana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie może kiedyś... ;)

   Usuń
 3. Ostatnio coraz głośniej o książkach tego autora, muszę się za nie w końcu wziąć ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt. Ja sama po raz pierwszy usłyszałam o nim dzięki pierwszej części "Pozaświatowców", a przecież dużo wcześniej u nas był wydany "Baśniobór" jego autorstwa ;) Ale cieszę się, że autor zyskał u nas rozgłos, bo naprawdę dobrze pisze :)

   Usuń
 4. Jakoś ta książka mnie nie przekonuje, więc na razie po nią nie sięgnę ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś zmienisz zdanie ;) W każdym razie zachęcam, jakby coś ;D
   Również pozdrawiam!

   Usuń
 5. Trudno jest chyba znaleźć osobę, której książka by się nie spodobała. I słusznie, bo jest rewelacyjna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się! Autor świetnie pisze. Ale niestety nie każdy da się przekonać do sięgnięcia po nią, a jestem pewna, że jakby już się skusił, to by nie pożałował...

   Usuń
 6. Zaciekawiłaś mnie ;)

  P.S. Czy masz może do wymiany/sprzedaży od 4 tomu PLL w górę :D? Zaczynam interesować się na poważnie tą serią skoro serial na razie się skończył.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sama mam tylko 1, 3, 8, 10 i 11 tom, i próbuję uzbierać całą serię :D Także ja niestety Ci nie pomogę ;) Dobrze, że w końcu chcesz nadrobić zaległości, bo trochę już Ci się ich narobiło :D Powodzenia w związku z tym!

   Usuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)