Obserwuj mnie na...

Partials. Częściowcy - Dan WellsBy  Ruczek     23:12  
"Istnieją rzeczy ważniejsze od nas samych, istotniejsze niż ograniczenia chwili obecnej i jej kaprysy. Musimy zbudować i ochronić przyszłość."*

Dan Wells jest amerykańskim pisarzem, tworzącym powieści z gatunków horror i science fiction. Książka "Nie jestem seryjnym mordercą" rozsławiła jego nazwisko, także w Polsce. "Partials. Częściowcy" jest pierwszym tomem jego nowej post-apokaliptycznej trylogii.

Niedaleka przyszłość. Zginęło 99,9% ludzkości. Ci, którzy pozostali, nie potrafią zapewnić gatunkowi ludzkiemu przetrwania, ponieważ każde nowo narodzone dziecko umiera w przeciągu kilku minut, godzin, czasami dni, po przyjściu na świat. Zabija je wirus RM, na którego nie ma lekarstwa. Powołany rząd robi co może, aby z nim walczyć, jednak jedynym sposobem, jaki znaleźli, jest Ustawa Nadziei, która nakazuje kobietom w wieku od 18 lat, bez wyjątków, zachodzić w ciążę... najczęściej, jak to możliwe, w nadziei, że któreś z niemowląt okaże się odporne. Od 11 lat tak się nie stało. 

Szkoły są zamykane, ponieważ nie ma kogo w nich uczyć. Nastolatkowie pracują niczym dorośli, wcześnie wychodzą za mąż i starają się o dzieci. Ludzie głównie żyją w niewielkiej części Long Island, a ci, którzy nie chcą być kontrolowani przez rząd - w jego okolicach. Z pozoru zagraża im tylko wyginięcie, jednak ludzie zaczynają buntować się przeciw władzom. Pozostaje także jeszcze jedno zagrożenie, które przez jedenaście lat nie zostało zapomniane, ale w tym czasie nie było widziane - Częściowcy, sztucznie stworzeni ludzie, będący bronią; żołnierzami doskonałymi, którzy zbuntowali się przeciw swoim stwórcom i wybili prawie całą ludzkość. Następnie przepadli, jednak na pewno nie wyginęli - bowiem oni się nie starzeją i (teoretycznie) mogą żyć wiecznie. 

"Nieważna miłość i wolność, nieważny wybór, po prostu zachodź w ciążę i ratuj ten cholerny świat."*

Główną bohaterką książki jest młoda lekarka, szesnastoletnia Kira Walker. Każde dziecko, które umiera jest dla niej kolejnym powodem dla znalezienia lekarstwa na RM. Jednak lepszym od niej się to nie udało, zatem dlaczego akurat jej ma się poszczęścić? Być może dlatego, że wpada ona na pomysł, na który ktokolwiek inny by się nie odważył - na przebadanie jednego z Częściowców, którzy stworzyli owy wirus. Uważa ona, że to właśnie oni są kluczem do zwalczenia RM. 

Czy uda jej się odnaleźć i pojmać jednego z żołnierzy idealnych, których nikt od ponad 10 lat nie widział? Czy rzeczywiście dzięki nim można zdobyć lekarstwo na zabójczy wirus? Przed Kirą i jej przyjaciółmi czekają ciężkie decyzje i wiele niebezpieczeństw. Odkryją oni, że nie wszystko jest prawdą, a sama Kira odkryje w sobie wiele nowych cech.

Autor stworzył świat pełen młodych matek, których dzieci są z góry skazane na śmierć. Świat, który jest opustoszały przez ludzi, ale nadal potrafi być brutalny. Ziemia jest niczym ogromne cmentarzysko, składające się z ruin dawnych potęg. Ludzie korzystają z tego, co im pozostało, jednak sami nie potrafią odtworzyć większości z maszyn i urządzeń, które kiedyś były czymś normalnym. W świecie tym nie ma czasu na dzieciństwo, gdyż każdy może się do czegoś przydać. Niektórzy nauczyli posługiwać się bronią w wieku 8 lat; prawie wszyscy stracili członków rodziny - jest tylko jedna znana para rodzeństwa (biologicznego). Jednak teraz wszyscy tworzą wspólnotę, która musi zapewnić przetrwanie gatunkowi ludzkiemu, co z dnia na dzień zaczyna być coraz bardziej niemożliwe.

Książka początkowo wydawała mi się nudna, jednak później, z upływem stron, wciągała mnie coraz bardziej, tak, że z czasem nie mogłam się od niej oderwać. Bohaterowie zachowują się o wiele doroślej na swój wiek, jednak jest to całkowicie zrozumiałe, zważywszy na otaczające ich realia. Akcja nabiera tempa z upływem książki i trzyma w napięciu do ostatnich stron. Znajdziemy tutaj pościgi, strzelaniny, a niejedna osoba straci życie. Autor ukazuje działania jednostek na korzyść większego dobra. Cena za poświęcenie będzie wysoka.

"Partials. Częściowcy" to książka, która ukazuje całkiem prawdopodobną przyszłość. Autor nie bawił się w sentymenty i pokazał, że nawet miłość czasami schodzi na drugi plan, jeśli w grę wchodzą ważniejsze cele. Polecam ją miłośnikom gatunku, a także osobom lubiącym twórczość pisarza. Jest to pozycja, dla której warto poświęcić swój czas. Jej ostatnie strony zapowiadają dość ciekawą kontynuację, której od teraz będę wyczekiwać z niecierpliwością. Tymczasem wszystkich, którzy jeszcze się nie skusili, zachęcam do sięgnięcia po pierwszy tom, tej dobrze zapowiadającej się trylogii. 

"Naprawdę sądzisz, że mogłabym być szczęśliwa (...), nie zważając na to, że wokół umiera świat?"*

__________
Tytuł: Partials. Częściowcy
Autor: Dan Wells
Seria: Partials tom #1
Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 416
Data wydania: 2013
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
__________

Pozdrawiam,
Ruczek.
___
* Dan Wells Partials. Częściowcy, Wydawnictwo Jaguar, Warszawa 2013, s. 21
* Tamże, s. 33
* Tamże, s. 123

14 komentarzy:

 1. Nie jestem do końca przekonana, ale możliwe, że się skuszę. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tego autora, więc może akurat sięgnę po "Częściowców".

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jeszcze zastanawiam się nad tą lektura

  OdpowiedzUsuń
 3. książka, którą mam na oku, ale jeszcze nie jestem gotowa z jej poznaniem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam bardzo różne opinie i teraz biję się z myślami, jednak coś czuję, że podobnie jak Ty mimo kilku wad wciągnęłabym się w tę historię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie przez pierwszą połowę książka nudziła niemiłosiernie. Potem był chyba jakiś przewrót, bo nie mogłam się oderwać. Ogólnie mówiąc książka w mój gust wpadła, będę ją wspominać dobrze i czekam na kolejny tom:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam. Książka bardzo mi się spodobała, ale troszkę zawiodła, bo po całym tym szumie wokół niej, spodziewałam się czegoś trochę lepszego. ^^
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zachęciłaś mnie. Nabrałam na tę książkę ochotę. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka kusi mnie już od pewnego czasu. Z pewnością przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Z chęcią przeczytam jak wpadnie w moje łapki, specjalnie kupować jej nie będę:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zachęciłaś mnie ;) Fajnie byłoby zdobyć ten pierwszy tom. Szkoda, że to kolejna seria, bo tak ciężko jest mi uzbierać następne tomy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka wydaje się bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z miłą chęcią zapoznam się z tą książką, ponieważ wygląda na ciekawą i wciągającą :) Tym bardziej się cieszę, że mam ją już na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak ja chcę tę książkę przeczytać, o mamo. Może chcesz mi ją sprezentować? :P

  OdpowiedzUsuń
 14. Kolejna przekonująca recenzja. Tę pozycję również mam na liście "muszę mieć" już od jakiegoś czasu.
  Z wielką chęcią będę czytać kolejne recenzje. Twój blog bardzo przypadł mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)