Obserwuj mnie na...

Pułapka na martwego - Charlaine HarrisBy  Ruczek     21:11  
"To naprawdę szczególny dzień dla pani, prawda? Ma pani urodziny i przychodzi pani spisać testament."*

Sookie Stackhouse powraca, w 12 już tomie cyklu. Tym razem przyjdzie jej zmierzyć się z kolejnymi problemami: ktoś próbuje wrobić jej mężczyznę, Erica, w morderstwo młodej kobiety, jednak czy rzeczywiście jest on niewinny, zważywszy na okoliczności w jakich zobaczyła ich razem Sookie? Dziwne zbiegi okoliczności i tajemnicze poczynania jego dziennego człowieka, Mustaphy, dodatkowo wywołają wiele pytań i wątpliwości. Ponad to ktoś włamał się do sklepu z antykami, do którego Sookie sprzedała swoje stare meble, i tylko jej rzeczy zostały naruszone. Widocznie ktoś czegoś szukał...

W tej części bohaterka mierzy się z całkiem nowymi problemami, ale także z tymi, zaistniałymi już wcześniej. Niektóre stare sprawy się rozwiążą, kilka rzeczy się wyjaśni, ale także zrodzą się nowe pytania. Jeszcze raz przekonamy się, że bohaterka nie ma łatwego życia i musi uważniej obdarowywać ludzi swoim zaufaniem. Jej związek z Erikiem przechodzi ciężki okres, co nie ułatwi Sookie radzenia sobie z problemami zagrażającymi jej życiu. Czy jej partner będzie przy niej, kiedy ona będzie go potrzebować? Przed kim i czym tym razem przyjdzie się bronić naszej bohaterce? Czy znajdzie ona zastosowanie dla magicznego przedmiotu, który posiada, a o którym zdaje się wiedzieć coraz więcej osób i istot? Przekonajcie się.

W "Pułapce na martwego" bardzo wyraźnie widać, że autorka powoli zbliża historię ku końcowi. Niektóre wątki zostają zamknięte, a pozostałym wiele do tego nie brakuje. Przyjaciele Sookie powoli układają sobie życie, a i ona do tego zmierza. Zaczyna dostrzegać co dla niej jest ważne i pragnie odgrodzić się od tej części swojego życia, która sprowadza na nią i jej bliskich niebezpieczeństwa. Czy jej się to uda? Zapewne przekonamy się o tym w następnej części. Tymczasem mamy całkiem dobry tom, którego zakończenie może i odrobinę zaskakuje, ale w głębi duszy wiedziałam, że całość do tego zmierza. Wskazuje ono w jakim kierunku podążą dalsze wydarzenia i muszę przyznać, że cieszy mnie on. Ale oczywiście jeszcze wiele się może zdarzyć, zatem pozostało mi i Wam czekać na ostatni tom cyklu i przekonać się, jak autorka planuje to wszystko zakończyć.

Muszę przyznać, że tom ten jest jednym z lepszych z całego cyklu. Możliwe, że ma na to wpływ wyraźnie zauważalne, zbliżające się zakończenie całości. Pomimo mojej sympatii do Sookie i wielu innych bohaterów, cieszę się, że niedługo poznamy koniec tej historii. Nie wiem, ile nowych problemów mogłaby wymyślić pisarka dla swoich postaci (zapewne wiele), ale z czasem straciłabym zainteresowanie tą historią i losem poszczególnych bohaterów. Także, pomimo już istniejących wielu tomów cyklu, jeszcze mnie to ciekawi, więc uznaję, że to jest dobry moment aby wszystko zakończyć.

Styl pisarki się nie zmienił. Książkę czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Jak zwykle, przez większość książki nie wiemy, kto tym razem jest tym złym - poza oczywistymi osobami, zatem jest ciekawie i zaskakująco. Wspomniane zakończenie książki bardzo mi się podoba i naprowadza na możliwe zakończenie ważnego wątku. Ale autorka może jeszcze nas zaskoczyć.

Książkę polecam miłośnikom cyklu, którzy od początku są ciekawi losów Sookie i jej przyjaciół. Warto poznać ten tom, na drodze do bliskiego końca tej niezwykłej historii. Pozostało nam już tylko czekać na ostatnią część, która została bardzo źle przyjęta przez zagranicznych fanów cyklu. Cóż, zobaczymy, czy rzeczywiście jest warta takiego oburzenia ;)

"Tak rzadko musiałam się pozbywać ludzkich zwłok, że teraz byłam w kropce. Ciała wróżek zamieniają się w pył, a wampirze rozpadają. Demona trzeba spalić. Ale ludzie są bardzo kłopotliwi."*_________
Tytuł: Pułapka na martwego
Autor: Charlaine Harris
Seria wydawnicza: Sookie Stackhouse tom #12
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 447
Data wydania: 8 maj 2013
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
__________

Pozdrawiam,
Ruczek.
___
* Charlaine Harris Pułapka na martwego, Wydawnictwo MAG, Warszawa 2013, s. 383
* Tamże, s. 311

18 komentarzy:

 1. nie znam tego cyklu, ale czytałam inną książkę tej autorki i nie powaliła mnie na kolana, także raczej sobie podaruję pozostałe :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja lekturę mam już za sobą teraz czekam na ostatni tom

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja aktualnie jestem na "Martwy dla świata" książki całkiem całkiem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc wiele jeszcze przed Tobą :) Miłej lektury kolejnych tomów! :))

   Usuń
 4. Zastanowię się jeszcze nad tą serią ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytanie tej pozycji mam w planach urlopowych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie mam nadzieję, że pozycja ta umili Ci wspomniany urlop :)

   Usuń
 6. 2 sezony serialu widziałam, fajny, ale do książek mnie nie ciągnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z serialem jestem na bieżąco i to właśnie od niego zaczynałam. Po pewnym czasie postanowiłam dać szanse książkom i tak dotrwałam do tego tomu ;D

   Usuń
 7. Ha :) No patrz i u mnie dzisiaj recenzja tego tomu :) Tylko nie wiem jak już je liczyć... wg mnie to jest 13 tom, tak też pokazane jest na okładce książek, ale jedna z tych powieści to w sumie zbiór opowiadań, a nie stricte historia Sookie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w sumie to też już sama nie wiem, jak to liczyć, ale właśnie zbiór pomijam ;)

   Usuń
  2. to jest 12 tom ! :) Ponieważ ten DOTYK MARTWYCH to tylko dodatek pomiędzy 8 a 9 tomem tej serii.

   pozdrawiam

   Usuń
  3. Dlatego też ja liczę bez niego. ;)

   Usuń
 8. Hm... nie ciągnie mnie jakoś do przygód Sookie ;)
  Polska okładka znów najlepsza^^
  Ostatni cytat mnie rozwalił ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zaczęłam od serialu, później postanowiłam dać szansę książkom i jakoś się wciągnęłam ;) Również polskie okładki o wiele bardziej mi się podobają.
   A cytat, fakt, świetny :D

   Usuń
 9. Dzięki, że mi powiedziałaś, że mam zły podpis :D Ostatnio ciągle o tym zapominam :P

  OdpowiedzUsuń
 10. Coś czuję że niedługo przeczytam tą serię :) Świetne recenzje :) Zapraszam również do siebie :D http://pigritia98.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)