Obserwuj mnie na...

Gra w kłamstwa - Sara ShepardBy  Ruczek     13:25  
Kłamstwa, kłamstwa, kłamstwa... Jak łatwo przychodzi wymyślanie kolejnych, po tym pierwszym. Co w nich takiego jest, że nastolatki nie potrafią się im oprzeć? Ten dreszczyk niepewności, czy zostanie ono wykryte? A może poczucie wyższości, że jest się jedyną osobą znającą prawdę? Cóż... kilka dziewczyn na pewno miałoby dużo do powiedzenia na ten temat, bowiem Gra w Kłamstwa, którą one prowadzą, właśnie osiągnęła nowy, niebezpieczny, poziom. 

"Przynajmniej teraz miała wreszcie jasny obraz tego, na czym polega Gra w Kłamstwa: to gra w podchody dla psychopatek."*

Emma pewnego dnia odkrywa, że ma siostrę bliźniaczkę, Sutton. Z ulgą i radością przyjmuje od tamtej propozycję spotkania, po drodze snując wspólne plany i marzenia na przyszłość. Jednak na miejscu zastaje coś, czego nawet nie śniłaby w najgorszych koszmarach - jej siostra została zabita, a teraz ktoś każe jej grać rolę bliźniaczki, bo inaczej ona będzie następna. Częścią czyjego chorego planu się stała? Kto stoi za morderstwem? Komu może zaufać, a komu nie? Nasza bohaterka ma wiele pytań bez odpowiedzi, mnóstwo niewiadomych, całą gamę dziwnych zachowań, a w dodatku każdy jej krok z równą ciekawością i zniecierpliwieniem śledzi niewidzialna towarzyszka - nie któż inny, jak sama Sutton. Martwa. 

Narratorką powieści jest właśnie martwa bliźniaczka, która niewiele pamięta ze swojego życia. Z zainteresowaniem śledzi ona poczynania dotąd nieznanej jej siostry, a ta oczywiście jest nieświadoma cały czas towarzyszącej jej Sutton. Emma była tą, której powodziło się gorzej. Matka zostawiła ją w bardzo młodym wieku, bez słowa wyjaśnienia. Od tamtej pory trafiała ona od jednej rodziny zastępczej do drugiej, aż w końcu dowiedziała się, że ma siostrę. Siostrę, która miała wszystko, czego Emma od zawsze pragnęła. Przez takie różnice w dorastaniu, wychowaniu i doświadczeniach, także i same siostry bardzo się między sobą różniły, co wyraźnie da się zauważyć, kiedy "ta żywa" poznaje przeszłość i wybryki "tej martwej". Czy owe różnice zostaną przez kogoś zauważone?

Powieść jest napisana w prosty sposób, przez co czyta się ją przyjemnie, szybko i płynnie. Pojawiające się od czasu do czasu przebłyski wspomnień Sutton, powolutku prowadzą czytelnika do rozwiązania zagadki. Ale, ale... jednego na pewno nauczyłam się od tej autorki i jej serii, a i Wam radzę z tego skorzystać. A mianowicie - nic nie brać za oczywistość, gdyż na końcu wszystko może wywrócić się do góry nogami.

"Cokolwiek się tu działo, przypominało kąpiel w błocie. Im głębiej Emma się zanurzała, tym bardziej robiło się mrocznie i brudno."*

Autorka, tak dobrze znana ze swojej serii "Pretty Little Liars", po raz kolejny zaskakuje i zachwyca. Istnieje wiele podobieństw nowej serii do wcześniej wspomnianej (czego się obawiałam!), jednak także są znaczące różnice. Książkę tę czytałam jednym tchem, niepewna co znajdę na kolejnej stronie. Autorka w serii PLL pokazała na co ją stać, a tutaj udowodniła, że ma także pomysł na inną serię, która jest równie dobra co poprzednia. Powieść wciąga i nie pozwala się od siebie oderwać. Czyta się ją szybko, tracąc kontakt z rzeczywistością. Już nie mogę doczekać się kontynuacji i jestem ogromnie ciekawa dalszych losów głównej bohaterki, oraz tego co spotkało jej siostrę bliźniaczkę. 

Nie mogłam odmówić sobie lektury tej powieści, znając i uwielbiając serię PLL. I co? Nie zawiodłam się. Dostałam to, czego oczekiwałam od książki tej autorki. Intrygę, zawiłości, tajemnice, morderstwo i wiele, wiele kłamstw ;) Czy ją polecam? Owszem! Fanom serii "Pretty Little Liars"; fanom pióra samej autorki. Miłośnikom sekretów, intryg i tej słodkiej niepewności, która utrzymuje się przez cały czas czytania książki - co znajdziemy na następnej stornie?

"Z ostatniej chwili - zanotowała. - Dziewczyna próbuje wytropić mordercę bliźniaczek. Tego się nie da opisać słowami."*
__________
Tytuł: Gra w kłamstwa
Autor: Sara Shepard
Seria: Gra w kłamstwa #1
Wydawnictwo: Otwarte/Moondrive
Liczba stron: 296
Data wydania: 9 października 2013
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
___________
Pozdrawiam,
Ruczek.
____
* Sara Shepard Gra w kłamstwa, Wydawnictwo Otwarte/ Moondrive, Kraków 2013, s. 194
* Tamże, s. 216
* Tamże, s. 225

11 komentarzy:

 1. Nie zapoznałam się jeszcze z PLL, ale zamierzam zrobić to w najbliższym czasie. Zastanawiam się tylko czy zacząć od książki czy serialu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Serial obejrzałam i nie mogę się doczekać, aż książka trafi w moje łapki ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może być niezła seria ;) Kurcze, a ja jeszcze PLL nie czytałam (ale kiedyś mam zamiar) ;d

  OdpowiedzUsuń
 4. PLL wprost uwielbiam, sam styl pisania autorki też bardzo mi odpowiada, także Grę w kłamstwa z chęcią bym przeczytała. Co prawda serial podobał mi się mniej, niż PLL, ale i tak jestem ciekawa książki:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam żadnej książki autorki, póki co jakoś nie mam ochoty. Być może kiedyś się to zmieni i jak zobaczę w bibliotece to sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama bym jej nie wybrała, a po Twojej recenzji jesetm przekonana, że dostarczy mi ciekawych wrażeń

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta książka chyba nie jest skierowana do mnie ;P

  OdpowiedzUsuń
 8. Przeczytałam 3 części PLL i bardzo mi się podobały, dlatego z pewnością sięgnę po "Grę w kłamstwa". :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajnie, że wydali tę książkę :) Ciekawa byłam czy ktoś to zrobi. Z chęcią ją przeczytam, bo jak sama wiesz uwielbiam PLL tak jak Ty (mamy coraz więcej serii książkowych, które obie uwielbiamy :D). Nie mogę się doczekać odcinka na halloween!

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie znam poprzedniej serii, ale ta nowa intryguje mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)