Obserwuj mnie na...

Pretty Little Liars. Sekrety - Sara ShepardBy  Ruczek     18:28  
Sekrety, kłamstwa..., niektórzy nawet w okresie świątecznym nie mogą się bez nich obejść. Tak bardzo zostały zakorzenione w ich życiu, że czasami nie widać innej drogi, poza tą nieuczciwą. Ale czy Święty Mikołaj zechce nagrodzić takie osoby? Cóż, dla czterech ślicznych kłamczuch z Rosewood ktoś na pewno coś szykuje, ale raczej nie będą to świąteczne prezenty wywołujące uśmiech na twarzy obdarowanego. 

Cztery, tak dobrze znane nam Kłamczuchy powracają, tym razem w nieco innej odsłonie. Jest świątecznie, trochę uroczyście, jednak, jak zawsze, w powieści roi się od kłamstw i tajemnic. Tym razem autorka daje nam książkę podzieloną na cztery części, gdzie każda dotyczy jednej z przyjaciółek i jej sekretów. Z każdą z dziewczyn spędzamy trochę więcej czasu niż zazwyczaj, dzięki czemu lepiej poznajemy nie tylko je, ale także ich rodziny oraz ich wzajemne relacje. 

"Właśnie na tym polega problem z dziewczynami o artystycznych ambicjach. Wydaje im się, że życie to kawałek malarskiego płótna, a każdą pomyłkę można zakryć farbą, nigdy nie ucząc się na własnych błędach."*

Hanna przeżywa ciężkie chwile związane z wyjazdem matki oraz wprowadzeniem się do niej ojca wraz z Isabel i Kate. Emily czuje się samotna i przytłoczona nadmiernymi staraniami rodziny w okazaniu jej akceptacji, w związku z jej orientacją. Aria cierpi z powodu rozstania rodziców i tęskni za Ezrą, który nie daje znaku życia. Spencer z kolei stara się ponownie wkupić w łaski rodziców i poprawić swoje stosunki z siostrą. Każda z nich będzie miała ciężkie momenty, podejmie kilka złych decyzji i na końcu będzie chciała o wszystkim zapomnieć. Ale nie wiedzą, że ktoś je nadal obserwuje i, jak zawsze, wie o wszystkim. 

W powieści tej widać wyraźne różnice między dziewczynami i ich rodzinami - choćby sposoby spędzania i obchodu świąt Bożego Narodzenia, lub ich brak. Jednak także, równie wyraźnie, widać, że życie każdej z przyjaciółek jest skomplikowane i pełne tajemnic, które mnożą się same, nawet bez "pomocy" A.  Właśnie, a co z A.? W "Sekretach" jest ona tylko obserwatorem opisywanych zdarzeń. Zero wiadomości, zero podstępów i uprzykrzania dziewczynom życia. Aczkolwiek, jak zobaczycie, same świetnie sobie z tym radzą, pakując się w problemy, nawet bez niczyjej pomocy. 

Książka ta jest umiejscowiona pomiędzy tomem czwartym a piątym, zatem wyraźnie widać, jak ostatnie wydarzenia wpłynęły na cztery przyjaciółki. Stale oglądają się one za siebie, słyszą, tak dobrze znany im chichot; ogółem popadają w lekką paranoję. Ale czy niesłusznie? 

"W ciemności wyobraźnia płatała jej figle. Wydawało się jej, że jakiś krzew przesuwa się w lewo. Wycie wiatru przypominało piskliwy chichot."*

Powieść ta jest wypełnieniem luki pomiędzy tomami serii, aczkolwiek od Was zależy jakimi. Możecie ją przeczytać w każdym momencie, niezależnie który tom PLL teraz czytacie, jednak nie radzę tego robić przed skończeniem tomu czwartego, "Niewiarygodne". ;) Czyta się ją szybko i przyjemnie, co dla osób znających styl autorki nie powinno być zaskoczeniem. 

"Sekrety" są utrzymane w tym samym stylu, co wszystkie tomy Pretty Little Liars i są miłym dodatkiem do serii. Pomijając ją, możecie stracić kilka dobrych tajemnic, z których szczególnie jedna zasługuje na uwagę. Która to? Dowiecie się i sami ocenicie, jak przeczytacie tę książkę, do czego Was zachęcam. I nie martwcie się, nie jest za wcześnie, aby wprawić się w świąteczny nastrój ;)

"Kim jestem? Wkrótce się dowiecie. Ale na razie będę tylko cieniem w oknie, szeptem niesionym przez wiatr, dojmującym uczuciem, że ktoś czai się w ciemności"*


Kłamczuchy | Bez skazy | Doskonałe | Niewiarygodne | Sekrety | Zepsute | Zabójcze | Bez serca | Pożądane | Uwikłane | Bezlitosne | Olśniewające | Rozpalone

__________
Tytuł: Sekrety
Autor: Sara Shepard
Seria: Pretty Little Liars #4.5
Wydawnictwo: Otwarte/Moondrive
Liczba stron: 456
Data wydania: 6 listopad 2013
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
___________

Pozdrawiam,
Ruczek
____
* Sara Shepard Sekrety, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2013, s. 339
* Tamże, s. 213
* Tamże, s. 452

6 komentarzy:

 1. Książka raczej nie dla mnie, bo PLL znam tylko z serialu, aczkolwiek jeśli kiedyś zapoznam się ze wszystkimi częściami w wersji papierowej, z tego dodatku też chętnie skorzystam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę wreszcie sięgnąć po tę serię

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę już mam, ale jest nadal przede mną. Jestem ciekawa co przyniosą mi Sekrety i czy coś mnie zaskoczy. Robię krótką przerwę od autorki, bo jestem świeżo po Grze w kłamstwa, ale niebawem na pewno przeczytam Sekrety :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie sięgnę, a przynajmniej nie w najbliższym czasie. Może kiedyś, jak już się zapoznam z serią :)

  Przy okazji zapraszam do mnie na rozdanie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Niestety będę musiała trochę poczekać zanim się za nią wezmę. :|

  OdpowiedzUsuń
 6. Ależ Ci zazdroszczę tej książki!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)