Obserwuj mnie na...

Golem i dżin. Część I - Helene WeckerBy  Ruczek     20:24  
Życie, jak wiele z nas go nie docenia. Korzystamy z życia, nawet nie zdając sobie sprawy z tego, jak wielkim jest ono darem. Dopiero, kiedy czasu pozostaje nam coraz mniej, albo tracimy kogoś bliskiego, dostrzegamy, że mamy tylko jedną szansę, aby żyć. Jedną, która nie będzie trwać wiecznie. A co stanie się z nami później? Czy warto o tym w ogóle myśleć, czy lepiej skupić się na tu i teraz? 

"Wszyscy prędzej czy później czujemy się samotni, niezależnie od tego, jak wielu ludzi nas otacza. I wtedy spotykamy kogoś, kto zdaje się rozumieć. Uśmiecha się i na chwile samotność znika."*

Helene Wecker już od małego marzyła o pisaniu książek. Kiedy po studiach pisarskich zaczęła tworzyć, stale poszukuje odpowiedzi na dręczące ją pytanie: co by było gdyby? Po publikacjach w piśmie Joyland, przyszła kolej na pierwszą wielką powieść autorki. "Golem i dżin" jest właśnie jej debiutancką, bardzo dobrze przyjętą, powieścią. U nas, w Polsce, książka została podzielona na dwie części i to część 1 pragnę Wam dzisiaj przybliżyć.

Chava jest kobietą stworzoną z gliny na życzenie bogatego, acz samotnego mężczyzny, i jest ona nietypową przedstawicielką swojego gatunku. Dość szybko traci swojego pana i zostaje znaleziona przez Rabbiego Meyera, który zamiast ją zniszczyć, jak podpowiadał mu zdrowy rozsądek, postanawia jej pomóc. Kolejnym, tytułowym bohaterem powieści jest dżin, Ahmad, który pewnego dnia zostaje uwolniony z więzienia, w jakim tkwił przez ostatnie tysiąc lat, i okazuje się, że został on zaklęty przez czarownika w ciele człowieka. Jednakże nie pamięta jak i w jakich okolicznościach to się stało. Pod opiekę bierze go jego wybawca, Arbeely, który postanawia przyjąć dżina do pracy w swoim skromnym zakładzie blacharskim. I tak rozpoczyna się życie dwóch istot wśród ludzi, od których będą musieli się wiele nauczyć, a którzy niejednokrotnie ich zaskoczą; życie, które nie będzie dla nich łatwe.

Autorka dość sprawnie posługuje się piórem i kreśli niezwykłą opowieść, pełną plastycznych opisów miejsc z różnych zakątków świata. Do zwykłej szarej codzienności wplata odrobinę magii, powodując, że powieść ta oczarowuje czytelnika jeszcze bardziej. Warci uwagi są sami bohaterowie książki, którzy to są tak całkowicie różnymi bytami próbującymi przetrwać w ciągle zmieniającym się świecie. I nie mam tu na myśli tylko Chavy i Ahmada, istoty z ziemi i z ognia, ale także pozostałe postaci, których przeszłość autorka nam niejednokrotnie ukazuje, tłumacząc tym samym jak znaleźli się w momencie swojego życia, w którym są obecnie.

"Jaki pożytek z logiki, gdy prowadzi do tak fałszywych wniosków?"**

"Golem i dżin" jest powieścią, która opisuje losy dwóch niezwykłych istot, przy okazji ukazując czytelnikowi, jak bardzo różnią się oni, ich podejście do życia, czy poglądy na tematu wiary, od zwykłych ludzi. Nie jest to powieść lekka, jednak zmuszająca do myślenia. W książce tej nie chodzi tylko o samą historię, którą opowiada autorka, a właśnie o przekaz jaki ze sobą ona niesie. Helene Wecker ukazuje, jak odmienne są poglądy ludzi, nawet z tych samych środowisk, jakie cele im przyświecają, czemu poświęcają swoje życie i co dla nich jest najważniejsze. Jedni będą chcieć pomagać innym, nawet jeśli nie mają po temu środków, drudzy natomiast bardziej będą troszczyć się tylko o siebie, nawet kosztem niewinnych ludzi.

Książka zaciekawia czytelnika od samego początku. Bohaterowie są ciekawi, dobrze zarysowani i stanowią jeden z atutów tej pozycji. W powieści ukazane są różne kultury i religie, jak żydowska, czy chrześcijańska z Bliskiego Wschodu. Autorka splata wszystkie te jakże odrębne światy ze sobą, umieszczając akcję w Nowym Jorku końca XIX wieku, gdzie wszystko zdaje się być możliwe. Część pierwsza powieści "Golem i dżin" to naprawdę interesująca i niezwykła opowieść, którą czyta się przyjemnie i dość szybko. Jak wcześniej wspominałam, powieść jest podzielona na dwie książki i choć część druga mogła zostać wydana w mniejszym odstępie czasowym od pierwszej, to i tak polecam Wam sięgnięcie po tę pozycję. Naprawdę warto. 

"Tak chętnie odcinasz się od przeszłości, ale czym ją zastąpisz? W jaki sposób chcesz powstrzymać zło, kryjące się w człowieku, aby nie przeważyło nad dobrem?"***

__________
Tytuł: Golem i dżin
Autor: Helene Wecker
Seria: Golem i dżin #1
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Liczba stron: 400
Data wydania: 10 stycznia 2014
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
___________

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości
Pozdrawiam,
Ruczek
____
* Helene Wecker Golem i Dżin. Część 1, Fabryka Słów, Lublin 2014, s. 235
** Tamże, s. 387
*** Tamże, s. 141

4 komentarze:

 1. Nie specjalnie jestem tej książki ciekawa, ale nie wykluczone, że kiedyś przeczytam. Jej okładka przypomina mi okładkę jakiejś innej książki.
  Pozdrawiam serdecznie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też czaiłam się na tę książkę, ale mnie uprzedziłaś :) Widzę, że miałam dobrą intuicję, bo warto powieść przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam na nią ochotę, a Twoja recenzja tylko podsyciła mój apetyt

  OdpowiedzUsuń
 4. Właściwie niezbyt mnie zainteresowała fabuła tej książki.

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)