Obserwuj mnie na...

Druga Szansa - Katarzyna Berenika MiszczukBy  Ruczek     21:07  
Katarzyna Berenika Miszczuk jest polską pisarką, a z wykształcenia lekarką. Swoją debiutancką powieść o tytule "Wilk" napisała w wieku piętnastu lat, a opublikowała w 2006 roku. Trzy lata później ukazała się jej kontynuacja, nagrodzona nominacją do Nagrody Nautilus. "Druga Szansa" jest jej już szóstą powieścią, z którą to, jako pierwszą z dorobku literackiego autorki, miałam okazję się zapoznać.

Julia Stefaniak, 22-latka, budzi się pewnego dnia w dość osobliwym ośrodku, pełnym równie osobliwych mieszkańców i okazuje się, że niczego nie pamięta. Nie wie kim jest i kim była. Przemiła pani doktor, Zofia Morulska, wyjaśnia jej, że straciła pamięć po pożarze, w którym także straciła rodziców. Okazuje się, że nie ma ona nikogo, a także praktycznie nic nie zostało z jej domu. Jedynie kilka fotografii, które i tak obecnie nic dla niej nie znaczą. A ośrodek, w którym się znalazła - Druga Szansa - jest ośrodkiem dla ludzi z problemami z pamięcią, w którym pomaga im się odzyskać utracone wspomnienia i powrócić do normalności. Jednakże nie wszystko wygląda tak, jak lekarze mówią swoim pacjentom. Dziewczyna szybko zauważa, że dzieją się tam dziwne rzeczy, których nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Co jest prawdą, a co ułudą? Czy uda się jej tego dowiedzieć?

"Spojrzałam na swoje dłonie przerażona. A może to ja? Może ja miałam krew na rękach? Może to nie jest program pozwalający nam przypomnieć sobie przeszłość, tylko jakaś resocjalizacja dla morderców?"*

Autorka stworzyła historię pełną tajemnic, wyraźnie zarysowanych postaci i zwrotów akcji, których nie da się przewidzieć. Miałam nadzieję na dobrą i wciągającą historię, a dostałam to i o wiele, wiele więcej. Główna bohaterka jest dorosłą dziewczyną, która czuje się zagubiona, szczególnie, że nawet nie poznaje własnej twarzy w lustrze. Próbuje ona dowiedzieć się czegoś o sobie i przypomnieć sobie prawdę, jednak nic z tego, co mówi jej lekarka, prawdziwe się nie wydaje. Po nawiązaniu kontaktu z innymi mieszkańcami Drugiej Szansy zauważa ona, że nie jest jedyną, której coś w tym wszystkim nie pasuje. Jest bowiem Adam, przystojny młody mężczyzna, z którym wyjątkowo dobrze jej się rozmawia, a z którym kontaktu odradza jej Morulska. Czy jednak Julia może zaufać komukolwiek poza sobą? Czy także może ufać samej sobie, jeśli własny umysł płata jej figle? 

"Druga Szansa" jest książką niezwykłą. Wciąga ona czytelnika od pierwszych stron, uwodzi tajemnicami, daje posmakować prawdy, by na końcu znowu okazało się, że jednak tak naprawdę nic się nie wie. Autorka spowodowała, że przepadłam bez reszty. Wykreowany świat i losy bohaterów pochłonęły mnie, a od samej książki nie mogłam się oderwać. Niejednokrotnie łapałam się za głowę myśląc, co w końcu jest prawdą, a co wytworem wyobraźni głównej bohaterki. Powieść ta jest niejasna od początku do końca, nawet jeśli już myślimy, że wszystko wiemy. Otóż nie! Nie wiemy nic i zapewne, żeby poznać rzeczywisty stan rzeczy, będziemy musieli poczekać na kolejną część.

"Bałam się tak bardzo, że nie potrafiłam logicznie myśleć. Nie pojmowałam, co dzieje się dookoła mnie. Wiedziałam tylko, że powinnam uciekać. Jak najdalej i jak najszybciej."**

Autorka ma niezwykle przyjemny styl, przez co książkę czyta się szybko, łatwo i, oczywiście, przyjemnie. Były momenty, w których dreszcz strachu pełzł mi po plecach oraz przechodziły mnie ciarki. Książka ta ma swój mroczny klimat, który jednak wciąga. Z niecierpliwością przewracałam kolejne kartki, aby dowiedzieć się prawdy i nim zdążyłam zauważyć, skończyły mi się strony. Pierwszoosobowa narracja daje nam doskonały wgląd w myśli Juli. Z pierwszej ręki poznajemy jej obawy, lęki i nadzieje. Znamy jej najskrytsze myśli i wszystko widzimy z jej punktu widzenia, dlatego też tak łatwo autorka może mącić w naszej głowie - skoro bowiem główna bohaterka nie wie, co jest prawdą - my również.

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że "Druga Szansa" zachwyca pod każdym względem - poczynając od okładki, cudownych ilustracji wewnątrz książki, a na świetnej historii, bohaterach i stylu autorki nie kończąc. Jestem nią oczarowana i już nie mogę doczekać się, aż sięgnę po nią ponownie. Panie i Panowie - mam nową ulubioną książkę! Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak tylko Was zachęcić do sięgnięcia po nią, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, i dać się jej uwieść. Obiecuję, że nie pożałujecie. Książka ta jest warta poświęconego jej czasu i polecam ją każdemu, bez wyjątku. 

"- Musisz się obudzić. Otwórz oczy - szepnęła z powagą."***

__________
Tytuł: Druga Szansa
Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk
Wydawnictwo: Uroboros
Liczba stron: 330
Data wydania: 6 listopada 2013
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
___________
Pozdrawiam,
Ruczek.
____
* Katarzyna Berenika Miszczuk, Druga Szansa, Uroboros, Warszawa 2013, s. 152
** Tamże, s. 312
*** Tamże, s. 254

7 komentarzy:

 1. Od dawna planuję przeczytać, a po Twojej recenzji mam na to jeszcze większą ochotę. Czuję, że książka przypadnie mi do gustu. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym "spróować" Miszczuk w takim wydaniu. aż mnie ciarki przeszły gdy czytałam Twoją opinię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam "Drugą szansę" i na jej przykładzie widać jak bardzo rozwinęła się ta autorka. Teraz niecierpliwie czekam na jej serię o kosmicznych wojownikach ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam tej autorki, ale z chęcią bym poznała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Po takiej recenzji nie pozostaje mi nic innego jak tylko zagłębić się w lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam lepsze książki, ale muszę przyznać, że ta nie jest zła. Bardzo pozytywnie ją wspominam i na pewno kiedyś do niej wrócę. Dobra, polska publikacja :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mimo, że twoja recenzja jest pozytywna to jakoś mnie nie ciągnie do tej powieść ...

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)