Obserwuj mnie na...

Droga królów - Brandon SandersonBy  Ruczek     16:45  
Brandon Sanderson to amerykański pisarz powieści fantastycznych i przygodowych dla młodzieży. Posiada tytuł magistra z twórczego pisania, z czego także prowadzi wykłady. Debiutował w 2005 roku powieścią "Elantris". Dwukrotny zdobywca nagrody Hugo, autor słynnego cyklu "Z mgły zrodzony" oraz współautor "Koła Czasu", autorstwa zmarłego już Roberta Jordana, którego do zakończenia cyklu wybrała żona zmarłego pisarza. 

"Ludzie są niegodni zaufania w wielu kwestiach. Ale ich chciwość jest czymś, na co zawsze można liczyć."*

Trwa wojna. Kaladin z chirurga stał się żołnierzem, a później niewolnikiem. Zmuszony walczyć o swoje życie, stale obserwuje jak wokół niego wszyscy umierają; wszyscy, których pragnąłby uratować. Szeth jest skrytobójcą, którego jedno zlecenie zmienia całe życie. Przyjdzie mu niejednokrotnie, wbrew sobie, odebrać ludzkie życie, a płacząc nad zamordowanymi będzie miał świadomość, że jest tylko narzędziem w rękach swoich panów, którzy pragną wywołać na świecie chaos. Shallan wyrusza za pewną zamożną heretyczką, aby zostać jej uczennicą, jednak jej prawdziwy cel jest inny - pragnie ona zdobyć coś, co pomoże jej uratować własną rodzinę. Ostatnim głównym bohaterem jest Dalinar, arcyksiążę i wojownik. Jeden z ostatnich ludzi w Alethkarze, kierujących się Kodeksem. Jednakże od pewnego czasu coś go dręczy; coś co powoduje, że ten zacny wojownik zaczyna wątpić w samego siebie i otaczający go świat oraz ludzi. Nadchodzą zmiany a wspomniani bohaterowie będą ich nieodłączną częścią. Kim oni naprawdę są i jakie będą ich role? Nieprędko przyjdzie nam to poznać...

Brandon Sanderson stworzył powieść, która już na samym początku ukazuje swoją wielkość; nie tylko w dosłownym znaczeniu. Czytelnik trafia w sam środek wydarzeń, zdezorientowany i zagubiony tym, co wokół się dzieje, jednak z czasem wszystko się wyjaśnia. Powieść ta to pozycja pełna bohaterów, ale także oszustów i morderców. Znajdziemy w niej ludzi szlachetnych, ale również tych, dbających wyłącznie o własne dobro. Autor zarysował wszystkie postaci z niezwykłą starannością, szczególną uwagę poświęcając w tej części Kaladinowi, który od samego początku zyskał sobie moją sympatię, jak i ciekawość. "Droga królów" jest, choć potężnym, zaledwie wstępem do cyklu, ambitnie zaplanowanego na dziesięć tomów. Autor przygotowuje czytelnika na dalsze wydarzenia, które będą przyczyną wielu zmian - co do tego nie ma wątpliwości. Sami bohaterowie także nie są jeszcze całkowicie świadomi tego, co ich czeka. Ciąg dalszy zapowiada się niezwykle intrygująco i naprawdę dobrze, jeśli pisarz utrzyma choćby poziom z pierwszego tomu. 

"Uczucia są tym, co definiuje człowieka, a panowanie nad nimi jest oznaką prawdziwej siły. Brak uczuć oznacza śmierć, ale działanie pod wpływem każdego uczucia oznacza bycie dzieckiem."**

"Droga królów" jest książką, która już od samego początku wciąga czytelnika w wykreowany przez autora świat, pełen tajemnic, magii, wojen, niezwykłych istot i przedmiotów, a także zwyczajów i praw, którymi się rządzi, a które dla nas są czymś niezwykłym. Czytelnik już na samym początku zostaje rzucony w wir walki, w krwawy bój, gdzie ludzie honoru nie mają łatwego życia. Wiele rzeczy i zdarzeń nie od razu jest zrozumiałych, jednak z upływem tekstu i kart w książce, przed czytelnikiem rysuje się coraz pełniejszy obraz wykreowanego przez pisarza świata, który, choć może także przerażać, zachwyca. Zachwyca on sprawnością, z jaką wszystko zostało w nim stworzone: od najdawniejszych jego dziejów, mitów, legend, poprzez prawa natury, odmienność krain i ludzi je zamieszkujących, do magii i jej właściwości oraz niezwykłych istot i różnych bóstw. Brandon Sanderson daje czytelnikowi kawał solidnej, dobrze dopracowanej powieści fantastycznej, w której bohaterowie i opisywane wydarzenia potrafią silnie oddziaływać na czytelnika. 

Powieść ta dla niektórych może być zbyt obszerna, dla innych nużąca czy "przegadana", jednak należy przyznać, że właśnie w jej długości i dokładności w opisach stworzonego świata oraz stopniowym przybliżaniu go czytelnikowi, ujawnia się kunszt autora, gdyż ja przez całą lekturę ani trochę się nie nudziłam! Wręcz przeciwnie, z każdą stroną wciągałam się jeszcze bardziej w tę opowieść, a w dodatku byłam raczona licznymi rysunkami map, stworzeń czy urządzeń, o których jest mowa w książce. Autor z pewnością niejednym jeszcze będzie potrafił zaskoczyć czy zachwycić czytelników, a kolejne tomy powinny to potwierdzić. Ja już nie mogę się doczekać tomu drugiego cyklu "Archiwum Burzowego Światła", a wszystkich miłośników fantasy zachęcam do zapoznania się z "Drogą królów". Naprawdę warto.


"Opowieść nie żyje, dopóki nie zostanie przez kogoś wyobrażona."***


Droga królów | Słowa światłości
__________
Tytuł: Droga królów
Autor: Brandon Sanderson
Tytuł oryginału: The Way of Kings
Seria wydawnicza: Archiwum Burzowego Światła tom #1
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 960
Data wydania: 30 kwietnia 2014
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
__________

Pozdrawiam,
Ruczek.
____
* Brandon Sanderson, Droga królów, Wydawnictwo MAG, Warszawa 2014, s. 261
** Tamże, s. 362
*** Tamże, s. 767

5 komentarzy:

 1. Ależ objętościowy potwór! Chętnie przeczytam, książka wydaje się mieć rozmach, tym bardziej że autor, jak widać, jest sprawnym pisarzem i posługuje się kunsztownym językiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Powiem szczerze, że na widok liczby stron, powiedziałam po prostu "wow". Ale po twojej recenzji mam ochotę sięgnąć po tę pozycję. Zapowiada się bardzo ciekawie! :)

  I przepraszam za spam, ale muszę dać znak, że jeszcze żyję :P Wcześniej pisałam jako Olivia na zaczytana-zakochana.blogspot.com, może mnie jeszcze pamiętasz. Po roku przerwy wracam jako Gwyneira Wolf na http://gwyneirawolf.blogspot.com/ :) Mam nadzieję, że nie pogniewasz się za ten spam i wpadniesz :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię tego autora, czytanie jego książek zawsze sprawia mi przyjemność :) Polecam pozostałe tytuły , jeżeli jeszcze nie czytałaś :) Najnowszej powieści tej o której czytasz jeszcze nie czytałam i mam zamiar poczekać na całość aby wszystkie tomy razem przeczytać - nie lubię czekać na kontynuacje :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. "Z mdły zrodzony" był fenomenalny, więc do Sandersona nie trzeba mnie dwa razy zachęcać. Sięgnę na pewno, ale poczekam jeszcze trochę na wakacje, bo "Droga królów" jest ogromna! :)
  Zaprosiłam cię do zabawy na blogu, będzie mi miło, jeśli weźmiesz w niej udział. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam coraz większą ochotę na tę powieść. Od samego początku zachwyciła mnie nie tylko opisem w blurbie, ale także objętością i wydaniem. Chociaż muszę przyznać, że lekko uciążliwe jest ciągłe przekładanie w pracy kilkunastu jej egzemplarzy, z miejsca na miejsce :P. Mimo wszystko, z ogromną przyjemnością widziałabym ja u siebie na półce.

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)