Obserwuj mnie na...

Golem i dżin. Cześć II - Helene WeckerBy  Ruczek     15:32  
"Golem i dżin" to powieść, która ukazuje ulotność ludzkiego życia i jego wartość. Powieść, która dzięki dwóm niezwykłym głównym bohaterom pokazuje, że życie to stałe wybory, walka z samym sobą, a także ból. Jednak życie to również dostrzeganie piękna otaczającego nas świata, bliskie relacje z innymi ludźmi oraz nadzieja: na lepsze jutro, na szczęście, na wolność. Każdy aspekt życia jest znaczący, jednak to od nas samych zależy czy skupimy się na pozytywnych jego elementach, czy wyłącznie na tych negatywnych.

"[...] świat materialny to tylko iluzja, przejrzysta jak pajęczyna."*

Chawa, kobieta z gliny, golem... Jej życie powoli płynie do przodu. Po śmierci Rabbiego poświęca się ona w całości pracy w piekarni, jednak od czasu do czasu, wieczorami, spotyka się ona z Ahmadem, mężczyzną z ognia - dżinem. W całym Nowym Jorku, tylko on potrafi ją w pełni zrozumieć; a ona jego. Są jedynymi osobami, w których towarzystwie żadne z nich nie musi ukrywać swojej prawdziwej natury i całkowicie może być sobą. Czy jednak istoty tak różnych żywiołów potrafią we wszystkim znaleźć wspólny język? Czy ich poglądy na temat ludzi i życia, znacząco się od siebie różniące, będą stanowić problem w ich relacji? Jakie role przyjdzie im odegrać, kiedy los zasnuje cieniem ich przyszłość? A także, czy uwolnią się w końcu od dręczących ich demonów, związanych z ich naturą?

Książka ta jest bezpośrednią "kontynuacją" części I, powieści "Golem i dżin". Czytelnik od razu powraca do znanego już sobie świata w miejscu, w którym poprzednio porzucił bohaterów. Poznajemy tutaj dalsze losy Chawy i Ahmada oraz, w przypadku dżina, jego przeszłość. Autorka ujawnia coraz więcej aspektów ich natury oraz cech osobowości. Obie postaci przechodzą przemianę, starając się wpasować w życie, jakie zostało im dane. Jednak jedno zdarzenie, jeden wieczór, który miał być przyjemnym spotkaniem grupy znajomych, kończy się tragicznym w skutkach incydentem, który zmienia wszystko. Chawa coraz mocniej zaczyna obawiać się swojej mrocznej części natury, przez co jej znajomość z dżinem zostaje całkowicie zerwana. Jednakże przyszłość, jaka nadejdzie, przyniesie ze sobą jedną osobę, której żadne z bohaterów się nie spodziewało, a z którą przyjdzie im się zmierzyć wspólnie. Kogoś, kto w pogoni za marzeniem jest w stanie zrobić wszystko. Kogoś, z kim przyjdzie im walczyć, aby zachować wolność. 

"Wszystkie uczynki rodzą konsekwencje [...]"**

Autorka stworzyła magiczną opowieść, pełną trudów życia, ciężaru podejmowanych decyzji oraz walki: o siebie, o wolność czy godne życie. Powieść ta, jako całość, zawiera niezwykłą historię, ukazującą, jak poszczególne życia różnych ludzi mogą być ze sobą związane. Helene Wecker czaruje słowami, co dało się zauważyć już w pierwszej części tej powieści. Jej opisy miejsc i postaci, ich uczuć i przemyśleń, powodują, że pozycja ta jest niezwykle przyjemną i wartościową pożywką dla umysłu. Bohaterowie, dzięki różnym doświadczeniom, odmiennym pragnieniom i dążeniom, stanowią doskonałą paletę barw, w której nie każda spowoduje zachwyt czytelnika. 

"Golem i dżin" to powieść, która na pewno jest warta przeczytania. Może przypaść do gustu miłośnikom ukazanych tu kultur, czy religii. Ale z pewnością spodoba się wielbicielom XIX-wiecznego Nowego Jorku, magii i istot czerpanych z dawnych podań oraz osobom, które od lektury wymagają czegoś więcej, niż mile spędzonego przy niej czasu. Należy jednakże pamiętać, że książki tej nie można czytać bez znajomości części I, zatem każdego zainteresowanego przede wszystkim odsyłam do książki rozpoczynającej przygody tak niezwykłych bohaterów. Przekonajcie się, jaki los czeka istoty, które pragną szczęścia.

"Wszyscy jesteśmy niewolnikami swojej natury"***

Golem i dżin. Część I | Golem i dżin. Część II

__________
Tytuł: Golem i dżin
Autor: Helene Wecker
Tytuł oryginału: Golem and the Jinni
Seria: Golem i dżin #2
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Liczba stron: 340
Data wydania: 9 maja 2014
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
__________


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości

Pozdrawiam, 
Ruczek.
____
* Helene Wecker, Golem i dżin. Część II, Fabryka Słów, Lublin 2014, s. 100
** Tamże, s. 261
*** Tamże, s. 290

5 komentarzy:

 1. Pierwsza część jeszcze przede mną ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Kusiła mnie pierwsza część, więc może w końcu po nią sięgnę. Cieszę się, że jest tak głęboka i nie opiera się na jakichś powierzchownych pierdółkach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam, bardzo mnie wciągnęła! :) Zwłaszcza jeśli lubi się mity, legendy i baśnie.
  Szkoda tylko, że wydawnictwo postanowiło podzielić ją na dwa tomy, niby po zapoznaniu się z treścią nie żałuję wydanych pieniędzy, ale i tak nie podoba mi się ta decyzja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam Syrię do "ostatniego kamienia"! Szkoda, że oba tomy zawierają ledwie śladowe opisy związane z Pustynią Syryjską i Beduinami. A przecież choćby tylko eskapada z Damaszku do Tadmor (Palmyry) daje przeżycia pamiętane do kresu sił! Syrio ukochana - mordują Twój naród tylko dlatego, że jesteś zadrą w oku ... przeszkodą dla Wielkich Braci i Sióstr?

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)