Obserwuj mnie na...

Dawca - Lois LowryBy  Ruczek     18:22  
Lois Ann Lowry jest autorką licznych książek dla dzieci i młodzieży. Jej pierwsza książka, "Summer to Die", powstała po utracie przez pisarkę starszej siostry i zapoczątkowała chęć do pisania książek o niełatwych i niekiedy niewygodnych tematach, także skierowanych do dzieci. Autorka jest znana z poruszania trudnych zagadnień, jak rasizm, polityka państw czy choćby Holokaust. Obecnie, już 77-letnia pisarka dzieli swój czas pomiędzy domy w Massachusetts i Maine, czerpiąc przyjemność z czytania, robót na drutach, ogrodnictwa oraz zabawiania swoich wnuków.

"Myślałem, że jesteśmy tylko my. Myślałem, że istnieje tylko teraz."*

Jonasz niedługo kończy dwanaście lat. W związku z zasadami obowiązującymi w jego osadzie, w jego społeczeństwie, zostanie on wtedy przydzielony do konkretnego zawodu, który od tamtej pory zacznie wykonywać. Jednak, kiedy wszyscy jego znajomi dostają normalne, powszechnie znane przydziały, Jonaszowi trafia się coś, o czym wcześniej nie słyszał - ma on zostać Odbiorcą Pamięci. Jego szkolenie nie będzie przyjemne, a zdobyta wiedza otworzy mu oczy na wiele spraw, jednak z nikim nie będzie mógł o tym porozmawiać, tylko z Dawcą. dotychczasowym Odbiorcą Pamięci, u którego jest aktualnie na szkoleniu. Świat w oczach Jonasza ulegnie ogromnej przemianie, także samo jego podejście do życia i społeczeństwa się zmieni. Nic już nie będzie takie samo, a tylko on i Dawca znają całą prawdę - prawdę, która może zmienić dotychczasową egzystencję ludzi.

Czy będą potrafili unieść brzemię swojej wiedzy? Czy odważą się zmienić społeczeństwo, które zdaje się funkcjonować idealnie? Jak Jonasz poradzi sobie z rodzącymi się w nim  uczuciami i emocjami? Czy zdoła nadal sprawnie funkcjonować w swoim osiedlu?

Autorka napisała niesamowitą powieść, pełną ukrytych przekazów, znaczeń i symboli. Wykreowany przez nią świat jest pozbawiony głębszych emocji i uczuć. Ludzie żyją w nim, nie mając prawa wyboru, kontrolowani od najmłodszych lat, obserwowani i analizowani, jednak jakby tego wszystkiego nieświadomi. Żyją w wyidealizowanym świecie, który sami sobie stworzyli i uważają, że tak jest dla nich najlepiej i nawet w najmniejszym stopniu nie podejrzewają ile przy tym tracą. Nie zadają pytań, postępują według wyznaczonych im schematów i wzorów zachowań, są mili dla siebie nawzajem, gdyż tak im nakazano. Przepraszają, nawet za najdrobniejsze przewinienia. Wszyscy są jakby bez wyrazu, bez charakteru i wierzą w nieomylność komisji starszych. 

"Uzyskaliśmy kontrolę nad wieloma rzeczami. Ale niektóre musieliśmy utracić."**

Główny bohater, Jonasz, choć ma zaledwie dwanaście lat w ogóle nie zachowuje się jak na jego wiek przystało. W tym świecie dzieci od małego przygotowywane są do tego, aby być produktywnym i przydatnym dla społeczeństwa. Jeśli ktoś natomiast nie pasuje do niego, nie znajduje sobie w nim miejsca - zostaje zwolniony. Dlatego też wszyscy są niczym mali dorośli, szukający swego miejsca w społeczeństwie, przygotowujący się do roli, jaką im w przyszłości przypadnie pełnić - jaka zostanie im wybrana. Wszystko jest odgórnie kontrolowane i dokładnie wyliczane, aby działało sprawnie i bez zarzutów.

"Dawca" jest powieścią, która zmusza do refleksji i zasmuca. Bardzo wyraźnie widać w niej nadzór władz nad społeczeństwem, ich kontrolowanie i pełne podporządkowanie. Zwykli ludzie nie mają prawa do podejmowania własnych decyzji, nie wiedzą nawet, że coś takiego może istnieć. Wszyscy mają być jednakowi i się nie wyróżniać. Wszelkie niewygodne różnice czy zjawiska są usuwane z życia ludzkości, tak, aby jeszcze łatwiej sprawować nad wszystkim kontrolę. Ludzie żyją niczym potulne owieczki, bez mrugnięcia okiem wykonując to, co im się każe - nawet jeśli nie w pełni to rozumieją. Książka ta ukazuje przerażający wariant przyszłości, w której bliskość międzyludzka jest tylko wyrażana słowami, a i to dość ubogim i nazbyt precyzyjnym słownictwem; gdzie każdy ma odgórnie określoną rolę, a jeśli się w niej nie sprawdza zostaje zwyczajnie zwolniony. Gdzie nie ma barw, muzyki, czy głębokich uczuć, a wszystko sprowadza się do funkcjonalności i możliwości przeżycia grupy w pozornie idealnym świecie. 

Powieść tę czyta się niezwykle szybko, łatwo i przyjemnie, choć jej tematyka raczej zasmuca czytelnika. Jest ona napisana prostym językiem, dzięki czemu będzie zrozumiała dla młodszych czytelników, do których zresztą jest kierowana. Jednak także i ci starsi, bardziej wytrawni, znajdą w niej coś dla siebie. Zakończenie "Dawcy" pozostawia spory niedosyt i ukazuje, że jest on tylko częścią czegoś większego - wprowadzeniem w serię, a nie osobnym bytem. Sama książka także zawiera mnóstwo niewyjaśnionych spraw i aspektów wykreowanego przez autorkę świata, czego mam nadzieję dowiedzieć się w kolejnych częściach serii. Pozostaje mi zatem czekać na kontynuację tej niezwykłej historii oraz gorąco polecić Wam wszystkim, bez wyjątku, zapoznanie się z jej pierwszą częścią! 

"Nie mamy odwagi, żeby pozwolić ludziom dokonywać własnych wyborów."***Dawca | Skrawki błękitu | Messenger | Son

__________
Tytuł: Dawca
Autor: Lois Lowry
Tytuł oryginału: The Giver
Seria: Kwartet #1
Wydawnictwo: Galeria Książki
Liczba stron: 296
Data wydania: 20 sierpnia 2014
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
__________

Pozdrawiam,
Ruczek.
____
* Lois Lowry, Dawca, Galeria Książki, Kraków 2014, s. 131
** Tamże, s. 156
*** Tamże, s. 163

10 komentarzy:

 1. Okładka przyciągnęła mój wzrok ! Niby niebanalna, a jednak. Książka wydaje się być smutna ale jednocześnie może wnieść coś do naszego życia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka jest prześliczna, a na żywo prezentuje się jeszcze lepiej! :) A co do treści, to zgadzam się - jest i smutno, i pouczająco. Zdecydowanie jest to książka warta przeczytania. :)

   Usuń
 2. Chciałabym obejrzeć film, ale najpierw przeczytam właśnie książkę :)

  pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie musisz zacząć od książki! ;) Szczególnie, że oglądając zwiastun widzę, że film będzie miał mało wspólnego z książką. Spotkałam się także z opinią, która to potwierdza. A szkoda, bo ostatnio ekranizacje książek tylko potwierdzają, że nie powinno się ich robić...

   Usuń
 3. Miałam mieszane uczucia, ale Twoja recenzja przeważyła szalę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, bo książka ta jest naprawdę świetna. :) Już mam ochotę przeczytać ją ponownie. ;D

   Usuń
 4. Bardzo, ale to bardzo chcę przeczytać tę książkę. Po raz pierwszy o niej usłyszałam dzięki filmowi na jej podstawie, więc mam nadzieję, że uda mi się to zrobić przed obejrzeniem go.

  OdpowiedzUsuń
 5. W pełni nie jestem do niej przekonana, ale myślę, że ostatecznie mogłabym po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Początkowo nie miałam jej w planach, ale teraz chcę ją przeczytać. Ciekawi mnie jej fabuła. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam ją na oku już od dłuższego czasu ;)

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)