Obserwuj mnie na...

Niedokończone opowieści - Charlotte BrontëBy  Ruczek     20:17  
Charlotte Brontë to jedna z najznakomitszych pisarek angielskiej literatury klasycznej, najstarsza z sióstr Brontë, których powieści wzbudzają wiele emocji po dziś dzień. Początkowo publikowała swoje dzieła pod męskim pseudonimem, Currer Bell. Jej debiutancka powieść to "Dziwne losy Jane Eyre", wydana w 1847 roku, która osiągnęła w tamtych czasach wielki sukces wydawniczy. 

"Niedokończone opowieści" jest to zbiór czterech powieści i historii, które niestety, jak sam tytuł książki mówi, nie zostały przez autorkę ukończone. "Ashworth" opowiada historię na którą składają się niejednokrotnie słyszane przez pisarkę opowiastki i anegdoty dotyczące pewnego dżentelmena, nazwiskiem Ashworth, i jego dzieci. "Emma" jest natomiast powieścią opisującą losy tajemniczej dziewczyny, trafiającej na wychowanie do szkoły dla dam; uchodzącej za dziedziczkę wielkiej fortuny, jednak nie będącą tą, za kogo była uważana. "The Moores" to historia pewnego, dość praktycznego małżeństwa i ich bliskich, a "Willie Ellin" z kolei opisuje losy młodego chłopca o tymże imieniu i nazwisku, który ucieka z domu przed nękającym go przyrodnim, starszym bratem. Wszystkie te opowieści zaczynają się niezwykle ciekawie i wciągają czytelnika już od pierwszych zdań, jednak, niestety, zbyt szybko się kończą, co jest ich jedyną wadą. 

"To taka prawda, że najszczęśliwszy pośród nas, mają smutny wewnętrzny pokój z zasłoniętą niszą ukrywającą jakąś tajemnicą niedolę, której samo wspomnienie przesłania chmurą całe słońce życia."*

Pisarka po raz kolejny udowodniła, że potrafi pisać. Choć nie udało jej się ukończyć rozpoczętych opowieści, to już na początku widać, że byłyby to godne niej pozycje. Każda z opowieści posiada ciekawych, wyrazistych bohaterów, których losy już od pierwszych stron stają się bliskie czytelnikowi. Ma on okazję poznać osoby ekscentryczne, wyróżniające się, jak i idealnie wpasowujące się w tamte czasy i realia. Zestawienie takich kontrastów powoduje, że czytelnik nie popada w nudę śledząc ich perypetie, a wręcz przeciwnie.

Książka ta zawiera świetnie nakreślone postaci, rodzinne waśnie, tajemnice, odpowiednią dozę humoru, jak i interesującą fabułę. Wszystkie te cztery utwory ukazują, jak sprawną pisarką była Charlotte. W kilku trafnych słowach potrafiła określić czyjś charakter, czy bardzo plastycznie opisać otoczenie. Jej postaci miały dusze; opisywane historie świetnie ujawniał znajomość autorki co do ludzkich charakterów i ich natury. Potrafiła ona swoim słowem zaczarować, uwieść, także zaskoczyć i porwać czytelnika w wir wydarzeń, których stanie się on świadkiem. Jej książki nie pozwalają się od siebie oderwać i zdecydowanie kończą się zbyt szybko.  

"Niektórzy ludzie nigdy nie widzą nic poza ciałem tych, z którymi rozmawiają. Dajcie im świeży i jasny kolor, wdzięczny kształt; dajcie im młodość dajcie im wesołość, a myślą, że mają wszystko, czego dusza zapragnie. Ale inni widzą niemal na pierwszy rzut oka duszę, jak również oprawę, zawartość i obudowę; i jakkolwiek błyszcząca i śliczna byłaby część fizyczna, jeśli duchowa jest, ciemna, ponura, niemiła, fałszywa, chłodna, blada, chorobliwa, kwaśna, nadąsana, są niezadowoleni i odmawiają otwarcia kwiatu, którego kielich nie ma zapachu."**

"Niedokończone opowieści" czyta się szybko, nie tylko dzięki dużej i wyraźnej czcionce, ale również dzięki przyjemnemu językowi oraz łatwości, z jaką pisarka przedstawia owe historie. Wielka szkoda, że nie dane było jej ich ukończyć, jednak dobrze jest móc cieszyć się nawet ich fragmentami, które pozwalają na wysnucie własnych wniosków i dopowiedzenia sobie własnego zakończenia, choć zapewne niedosyt nadal pozostanie. Każda z tych opowieści bowiem miała swój potencjał, który niestety nie zostanie już wykorzystany z powodu przedwczesnej śmierci pisarki, jednakże nadal stanowią one wartościowy dodatek w jej dorobku literackim.

Z pewnością pozycję tę można polecić wszystkim miłośnikom twórczości sióstr Brontë, choć należy mieć na uwadze problem z zaspokojeniem swojej ciekawości do do dalszych losów poszczególnych bohaterów. A będzie nad czym się zastanawiać! Pisarka po raz kolejny nie zawodzi czytelnika i, nawet w tak krótkich fragmentach, daje popis swoich umiejętności i kunsztu. Książki tej nie może zabraknąć wśród innych powieści sygnowanych nazwiskiem Brontë na półkach wiernych czytelników sióstr.

________
Tytuł: Niedokończone opowieści
Autor: Charlotte Brontë
Tytuł oryginału: Ashworth, Emma, The Moores, Willie Ellin
Wydawnictwo: MG
Liczba stron: 256
Data wydania: 2014
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
__________
Pozdrawiam, 
Ruczek.
____
* Charlotte Brontë, Niedokończone opowieści, Wydawnictwo MG, Kraków 2014, s. 26
** Tamże, s. 195

4 komentarze:

 1. Mam już tę książkę u siebie i niedługo zacznę czytać. Już nie mogę się doczekać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Powoli zaczynam przyzwyczajać się do klasyki i mimo początkowych oporów, robię to z wielką przyjemnością. Klasyka to naprawdę świetne powieści i myślę, że siostry Bronte, a zwłaszcza Charlotte, to autorki, z którymi spędzę miło czas. 'Wichrowe wzgórza" mam już za sobą ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aj, zazdroszczę.. ostatnio mam wielką ochotę na książki Bronte i to na jakąkolwiek! Ale na razie kolejka u mnie jest strasznie długa, wiec muszę poczekać...

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem już po lekturze i rzeczywiście naprawdę warto ;)

  http://kulturka-maialis.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)