Obserwuj mnie na...

PRZEDPREMIEROWO: Prawie jak gwiazda rocka - Matthew QuickBy  Ruczek     21:55  
Matthew Quick to pisarz amerykańskiego pochodzenia, głównie znany dzięki swojej debiutanckiej książce "Poradnik pozytywnego myślenia", która w roku 2012 została zekranizowana, a film został nagrodzony Oscarem. Matthew Quick jest z wykształcenia nauczycielem j. angielskiego, który to zawód porzucił, aby napisać swoją pierwszą książkę. Obecnie na swoim koncie ma pięć powieści YA oraz kolejne w planach.

Amber Appleton jest siedemnastolatką, której najbliższa rodzina składa się z mamy i Boba, znanego także jako B3 - szczeniaka, którego znalazła w pudełku po butach. Razem spędzają noce w zwykłym, żółtym, szkolnym autobusie, wymieniając się między sobą w chłodne noce tylko jedną kołdrą. Oczywiście musi to być zachowane w tajemnicy przed wszystkimi, gdyż jej matka przez to mogłaby stracić nie tylko pracę. Amber, poza uczęszczaniem do szkoły, gdzie należy do Federacji Fantastycznych Fanatyków Franka, uczy także angielskiego w śpiewający sposób Chrystusowe Diwy z Korei, bierze udział w cotygodniowych bitwach na słowa z Joan Sędziwą w domu spokojnej starości oraz pije herbatę i często po prostu milczy w towarzystwie Szeregowca Jacksona.

"Życie zawsze staje się cięższe, gdy dociera się na szczyt. Czuje się wtedy chłód i samotność."*

Autor stworzył przejmującą historię, pełną smutku skrytego za radością z życia głównej bohaterki. Amber jest szaloną optymistką, przez niektórych traktowana jako symbol nadziei. Jednak, w pewnym momencie dzieje się coś, po czym już dłużej nie potrafi ona być tym, kim była do tej pory. Z dnia na dzień traci ona grunt pod nogami, załamuje się i ma już dość... wszystkiego. Czy uda jej się pokonać przeszkodę, jaką na jej drodze postawił Bóg? Czy odzyska chęć do życia i wiarę w lepsze jutro? Z pewnością nie będzie jej łatwo stanąć na nogi.

Główna bohaterka to dość specyficzna nastolatka z problemami. Często myśli o swoim biologicznym ojcu, którego nawet nie pamięta, czuje, że to ona musi opiekować się matką, choć wolałaby, żeby było na odwrót, i myśli, że nikt jej nie rozumie. Ponad to jest osobą energiczną, pełną radości i wierzącą - choć na swój sposób, nadużywa zwrotu "bez kitu" i do Syna Bożego zwraca się JC. Uwielbia wszelkie skróty i przytulanie innych. Choć w momencie, w którym świat zawalił jej się na głowę, potrafi zirytować nie tylko otaczających i chcących jej pomóc ludzi, a także czytelnika, to jednak można jej to wybaczyć, gdyż nikt nie jest idealny i każdemu trafiają się gorsze dni. 

Historia Amber i bliskich jej ludzi momentami wydaje się zbyt nierzeczywista, aby móc być prawdziwą, jednakże i takie historie są potrzebne w naszym życiu. Ciekawa i niecodzienna narracja głównej bohaterki powoduje, że czytelnik dogłębnie poznaje jej myśli i osobowość, ale także z ciekawością śledzi koleje jej losu. Jako narratorka Amber sprawuje się naprawdę dobrze, gdyż potrafi ukazać wszystko co najważniejsze, w opowiadanej przez niej historii i w poznawanych przez nią ludziach, a przy tym nie zanudzić czytelnika, choć w książce tej nie uświadczy pędzącej akcji ani całej masy niesamowitych zdarzeń. 

"Chcę, żeby wiedziała, że to świat mnie przygniata, że czuję, jak gdybym ze wszystkimi walczyła, i że brakuje mi paliwa. Nie wiem, czy doczekam dorosłości, nie wiem, czy wciąż jest we mnie nadzieja, bo JC ostatnio mi nie pomaga i wszystko jest tak cholernie pogmatwane..."**

Autor stworzył powieść pełną różnych ludzi z różnymi, jakże prawdziwymi problemami. Wykreowana rzeczywistość czasami przytłacza czytelnika swoją brutalnością, by za chwilę rozświetlić wszystko ciepłymi promieniami nadziei. Główna bohaterka wpływa na losy wielu bohaterów, ale w równym stopniu oni oddziałują na jej życie. Matthew Quick niejednokrotnie porusza w tej powieści ciężkie tematy, jak bezdomność, bieda, różne nałogi, choroby, odmienność rasowa czy religijna, co z pewnością daje czytelnikowi do myślenia. 

"Prawie jak gwiazda rocka" śmiało mogę polecić miłośnikom pisarza i jego powieści, ale także osobom, które lubią książki o życiu, pełne nietuzinkowych postaci, pięknych przekazów i pełne prawd o ludzkiej egzystencji. Choć bohaterka jest zaledwie siedem/osiemnastolatką to powieść ta nie jest tylko przeznaczona dla podobnej grupy wiekowej, ale także dla dorosłych. Książka ta porusza: czasami wywołuje uśmiech na twarzy, a czasami łza kręci się w oku czytelnika. Wzbudza ona wiele emocji i zmusza do przemyśleń, i choć nie jest to pozycja idealna, to zdecydowanie warto ją polecić każdemu zainteresowanemu. Bez kitu! ;)

"Życie to bardzo długi wyścig, a na mecie człowiek znajduje się zazwyczaj sam."***

__________
Tytuł: Prawie jak gwiazda rocka
Autor: Matthew Quick
Tytuł oryginalny: Sorta Like a Rock Star
Wydawnictwo: Otwarte/Moondrive
Liczba stron: 380
Data wydania: 8 października 2014
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
___________
Pozdrawiam,
Ruczek.
____
* Matthew Quick, Prawie jak gwiazda rocka, Wydawnictwo Otwarte/Moondrive, Kraków 2014, s. 137
** Tamże, s. 171
*** Tamże, s. 352

2 komentarze:

  1. Jakbym miała kierować się samą okładką pomyślałabym, że to jakaś tandeta dla nastolatek, ale treść mówi zupełnie co innego ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj, tak. Tandeta to to nie jest, i zdecydowanie nie tylko dla nastolatek. :) Polecam zapoznanie się z nią. ;)

      Usuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)