Obserwuj mnie na...

Cztery - Veronica RothBy  Ruczek     19:00  
Veronica Roth jest amerykańską pisarką, znaną dzięki swojemu debiutowi pisarskiemu - "Niezgodnej". Trylogia ta została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników, a jej pierwszy tom w 2011 roku został wybrany przez serwis Goodreads jako najlepsza książka tego roku, natomiast w roku 2012 tom drugi dobył nagrodę Best Young Adult Fantasy & Science Fiction, również przyznaną przez serwis Goodreads. W marcu 2014 roku ukazała się filmowa adaptacja pierwszego tomu trylogii, pod tym samym tytułem.

Cztery, a raczej Tobias Eaton, syn jednego z przywódców Altruizmu, w dniu swojej ceremonii wyboru postanawia porzucić dawne życie i wstąpić do Nieustraszoności. Mając dość cierpień przysparzanych mu przez ojca, pragnie zyskać wolność i siłę, której dotąd w sobie nie miał. Jednakże to, co go tam czeka, nie koniecznie jest tym, czego się spodziewał. Dzięki swojej spostrzegawczości zauważa drobne oznaki nadciągających zmian, które nie powinny nastąpić. Przez to może sprowadzić na siebie poważne kłopoty, które mogą nawet skończyć się jego śmiercią. Brzmi ciekawie, prawda? Jednakże końca tej historii nie poznacie w tej książce, jest to bowiem tylko dodatek do wydanej już trylogii, o tytule "Niezgodna". A więcej o jego genezie dowiecie się poniżej.

"Ze mną nie jest w porządku, panuje we mnie ciągły zamęt."*

Autorka mając pomysł na fabułę "Niezgodnej", zaczęła opowiadać tę historię z perspektywy Tobiasa, jednak po kilku napisanych rozdziałach/fragmentach doszła do wniosku, moim zdaniem właściwego, że to nie on powinien być narratorem tej opowieści. Dlatego też we właściwej już trylogii na wszystko patrzymy oczami Tris. Tutaj natomiast mamy roboczą wersję znanej nam historii oraz dodatek, dzięki któremu możemy zgłębić psychikę jednego z głównych bohaterów owej serii, a także poznać jego losy, jeszcze "przed Tris", co z pewnością ucieszy miłośników trylogii. 

Widać, że pozycja ta była tylko prototypem właściwej historii, dlatego też pojawia się w niej wiele luk, nieścisłości oraz ogólników, których autorka nie wyeliminowała dając czytelnikowi wgląd jakoby w początkową fazę tworzenia (jej) książki. Nie wszystkie pojawiające się tutaj dialogi są identyczne z tymi z "Niezgodnej", jednak nie wiem na ile to późniejsza ingerencja samej autorki przy doskonaleniu tej drugiej, czy zwyczajne rozbieżność w przekładzie różnych tłumaczy obu pozycji. W każdym razie "Cztery" daje czytelnikowi możliwość poznania okoliczności wstąpienia Tobiasa do Nieustraszonych, wyjaśnia kwestię szybkiego sprzymierzenia się z Tris przeciwko atakowi na Altruistów, bez potrzeby dodatkowych wyjaśnień oraz ukazuje kilka ciekawszych fragmentów z "Niezgodnej" z jego punktu widzenia. I choć Cztery jako narrator mi nie przeszkadza, to muszę przyznać autorce rację, co do tego, że nie nadawałby się on na narratora historii, którą opowiada napisana przez nią, właściwa już, trylogia.

"Zwykle śmierć nie czeka na pożegnania."**

Niesamowicie przyjemnie było móc ponownie zagłębić się w tak dobrze znanym mi świecie i poznać Cztery jeszcze jako bezbronnego nastolatka, całkowicie posłusznego ojcu i wręcz kulącego się przed nim ze strachu; zobaczyć stopniowo zachodzące w nim zmiany, to, jak uodporniania się na ból, nie tylko fizyczny, jak walczy z własnymi lękami i słabościami, jak pragnie znaleźć w sobie siłę. Szkoda, że autorka nie rozwinęła bardziej tych rozdziałów, zanim postanowiła udostępnić je swoim czytelnikom, jednak i tak cieszę się z tych skrawków, które nam ofiarowała, stanowią one bowiem cenny bonus, dzięki któremu możemy dogłębniej poznać jednego z ulubionych bohaterów tej serii.

"Cztery" nie powali na kolana, ani nie zachwyci czytelnika niezaznajomionego z trylogią "Niezgodnej", bowiem jest to dodatek do niej, co prawda poprzedzający i odrobinę nachodzący na wydarzenia z pierwszego tomu, jednak pozostanie bez znaczenia dla osób, które żadnej części wspomnianej trylogii nie czytały. Dlatego też warto pozycję tę polecić miłośnikom pisarki i jej twórczości, a zatem mającym już lekturę przynajmniej pierwszego tomu serii za sobą. Tym natomiast, których książka ta zaciekawiła, zachęcam do sięgnięcia najpierw po "Niezgodną" - naprawdę warto!

"[...] choć rany się goją, to nie znikają na zawsze - noszę je ze sobą zawsze i wszędzie, taka jest natura rzeczy, taka jest natura blizn."***


Cztery | Niezgodna | Zbuntowana | Wierna

_________
Tytuł: Cztery
Autor: Veronica Roth
Seria: Niezgodna #0,5
Tytuł oryginału: Four
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 304
Data wydania: 24 listopada 2014
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
__________

Pozdrawiam,
Ruczek.
____
* Veronica Roth Cztery, Wydawnictwo Amber, Warszawa 2014, s. 34
** Tamże, s. 78
*** Tamże, s. 86

8 komentarzy:

 1. Ta książka czeka u mnie w kolejce na przeczytanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Proza tej autorki nadal przede mną jeszcze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie musisz to nadrobić, bo ja autorkę i jej twórczość uwielbiam. :)

   Usuń
 3. Czytałam już "Cztery" i miło wspominam lekturę tych opowiadań. Czytałam dwa tomy trylogii i postanowiłam uzupełnić je o te opowiadania i nie żałuję - nie patrzyłam tak na bezfrakcyjnych ani świat frakcji tylko z perspektywy Tris - w trylogii akcja skupia się na zazwyczaj czymś innym. Ciekawie było też wyobrazić sobie "Niezgodną" z perspektywy Tobiasa, gdyby to nie on, a nie Tris był głównym bohaterem serii. Jednak w czasie lektury opowiadania nie wydawały mi się jakoś specjalnie niedopracowane - poziom bardzo podobny do tego, co mamy w Trylogii Niezgodnej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, "Cztery" jest cennym dodatkiem do trylogii i pozwala inaczej spojrzeć na niektóre sprawy.
   Co do niedopracowania, to nic takiego nie napisałam. Bardziej chodziło mi o luki w fabule, co pewnie wzięło się ze znajomości "Niezgodnej". ;)

   Usuń
 4. Właśnie czekam na kuriera z książką :D Choć Tris jest jedną z najbardziej wkurzających mnie bohaterek, to przeczytam już Roth do końca. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja tam ją uwielbiam, choć i mnie potrafiła zdenerwować. ;D
   Miłej lektury! :)

   Usuń
 5. Ruczek, dziękujemy za zostawienie recenzji na Gandalfie! :)

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)