Obserwuj mnie na...

Sabriel - Garth NixBy  Ruczek     20:27  
Garth Nix - z pochodzenia Australijczyk; świetny pisarz literatury młodzieżowej i fantastycznej. Jego książki zostały przetłumaczone na czterdzieści języków, a największą sławę przyniosła mu seria "Stare Królestwo", na którą obecnie składają się cztery tomy, a którego część pierwsza (oryginalnie wydana po raz pierwszy w 1995 roku) została nagrodzona Aurealis Award, drugą co do ważności australijską nagrodą literacką z dziedziny fantastyki. 

"Stare Królestwo było doprawdy okropnym miejscem, skoro nawet śmierć nie kładła kresu niewolnictwu i rozpaczy."*

Sabriel to osiemnastoletnia córka Abhorsena, potężnego maga i nekromanty. Jeszcze jako dziecko została wysłana do Ancelstierre - świata podobnego do naszego - aby tam dorastać w bezpieczeństwie, z daleka od mroków i zepsucia, jakie szerzą się w Starym Królestwie, w jej prawdziwym domu. Jednakże jeden wieczór zmienia jej dotychczasowe życie i zmuszą ją do podążenia drogą, która była jej przeznaczona od dnia narodzin. Zaginięcie jej ojca wymusza na niej podróż do Starego Królestwa, gdzie przyjdzie jej stawić czoła złu z Krainy Zmarłych, za towarzyszy swej podróży mając kota o imieniu Mogget, który zwykłym kotem bynajmniej nie jest, oraz tajemniczego młodego mężczyznę, skrywającego niejeden sekret. Czy uda się jej odnaleźć ojca? Jak wiele trudności spotka Sabriel na swojej drodze? Z jakimi stworami przyjdzie jej walczyć? Czy może w pełni zaufać swoim towarzyszom? A także, czy uda im się pokonać zło, jakie z dnia na dzień poszerza swoje wpływy w Królestwie?

Wykreowana przez autora rzeczywistość jest niesamowita! Znajdują się w niej dwa światy (w Życiu) - ten magiczny i ten zwyczajny; są one od siebie oddzielone tylko Murem, a mieszkańcy obu z nich są świadomi siebie nawzajem. Brama do Starego Królestwa jest strzeżona przez zarówno zwykłych żołnierzy, jak i tych, którzy opanowali podstawy Magii Kodeksu, dlatego też nie każdy, a tylko upoważnieni mogą ją przekroczyć. System magii jest tutaj niezwykle interesujący, a śmierć nie jest czymś ostatecznym, przez co niejeden zmarły żeruje na żywych, zamiast przekraczać kolejne Bramy w Śmierci. Sama Kraina Zmarłych jest z kolei dość ciekawie skonstruowana, rządzi się niezwykłymi prawami i intryguje czytelnika od samego początku. Autor zatroszczył się o wiele szczegółów, którymi raczy swoich odbiorców, powodując, że wykreowany przez niego świat staje się jeszcze bardziej rzeczywisty i wciągający.

"To jest jej brzemię i musi je ponieść, bez względu na to, jak jest ciężkie i jak słabe i kruche miała obecnie ramiona. Musi je udźwignąć."**

"Sabriel" czyta się niezwykle łatwo i przyjemnie, a zarówno fabuła, jak i postaci zaciekawiają już od pierwszych stron. Dzięki trzecioosobowej narracji czytelnik może lepiej poznać wszystkich bohaterów i mieć szersze spojrzenie na opisywane zdarzenia. Książka ta jest pełna niesamowitych przygód, świetnych dialogów, momentami okraszona dobrym humorem, kiedy indziej z kolei wywołująca ciarki na plecach, ale przede wszystkim tętniąca emocjami. Główna bohaterka nie jest naiwną nastolatką, myślącą tylko o chłopakach i swoim wyglądzie, jest ona natomiast odważną, pełną dobrej woli i samozaparcia młodą kobietą, która zna swoje obowiązki i choć niekiedy bywa zagubiona i niepewna własnych sił, to jednak nie użala się nad sobą, a prze do przodu, wbrew wszelkim przeciwnościom losu i zagrożeniom życia.

Książka ta jest z pewnością godna polecenia każdemu miłośnikowi dobrej fantastyki. Akcja jest płynna, a z upływem stron nabiera intensywności, by na samym końcu powalić czytelnika na kolana ogromem wrażeń. Autor stopniowo odkrywa tajemnice Starego Królestwa, także przed samą Sabriel, dzięki czemu czytelnik nie zostaje przytłoczony nadmiarem informacji. Choć powieść ta jest wstępem do serii, to zawiera ciekawą i dobrze skonstruowaną historię, nie będącą jedynie wprowadzeniem do ważniejszych wydarzeń opisywanych w kolejnych tomach, których, swoją drogą, już nie mogę się doczekać! Jedynym, dość drobnym, mankamentem tej pozycji jest wątek romantyczny, pojawiający się na końcu książki praktycznie znikąd. Jednakże można na to przymknąć oko, bowiem poza tym wszystko składa się na naprawdę niesamowitą powieść, którą zdecydowanie mogę teraz zaliczyć do moich ulubionych. Kończąc, jak się domyślacie, gorąco ją wszystkim polecam!

"Dla wszystkich i wszystkiego wyznaczono czas umierania."***


Clariel | Sabirel | Lirael | Abhorsen
__________
Tytuł: Sabriel
Autor: Garth Nix
Seria: Stare Królestwo #1
Tytuł oryginału: Sabriel
Liczba stron: 360
Data wydania: listopad 2014 (wydanie III)
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
_________
Pozdrawiam,
Ruczek.
___
* Garth Nix Sabriel, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014, s. 109
** Tamże, s. 290
*** Tamże, s. 277

8 komentarzy:

 1. Bardzo niedawno usłyszałam o tej książce i od tego czasu znajduje się na liście powieści, które MUSZĘ przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już wcześniej o niej słyszałam, ale gdyby nie to wznowienie, to nie wiem kiedy dopiero bym po nią sięgnęła. A tak już mam jej lekturę za sobą i szczerze mogę Ci ją polecić! :)

   Usuń
 2. Cieszę się, że książka CI się spodobała :) Czeka na mnie na półce. Nie mogę doczekać się lektury :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja teraz nie mogę doczekać się lektury drugiego tomu i zobaczyć co będzie dalej. :) A Ty bierz się za "Sabriel" przy pierwszej wolnej chwili. ;)

   Usuń
 3. Cała seria jest wspaniała, akurat czytam trzecią część i polecam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Mam nadzieję, że kolejne tomy i mi przypadną do gustu. :)

   Usuń
 4. Mam raczej mieszane uczucia co do tej serii, ale z każdą kolejną recenzją mój opór słabnie ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkowicie niepotrzebnie. Zresztą, najlepiej zrobisz jeśli sięgniesz po pierwszą część i sama się przekonasz jak to z nią jest. ;)

   Usuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)