Obserwuj mnie na...

Hide*Out - Andreas EschbachBy  Ruczek     20:54  
Andreas Eschbach to pisarz science fiction niemieckiego pochodzenia. Studiował technikę lotów samolotowych oraz kosmicznych, pracował jako programista komputerowy miał firmę consultingową. Debiutował powieścią „Gobeliniarze”, wydaną w roku 1995. Jego najbardziej znaną książką jest „Wideo z Jezusem”, za którą otrzymał trzy nagrody literackie. „Hide*Out” jest drugim tomem jego młodzieżowego cyklu – „Trylogii outsiderów”.

Christopher Kidd, znany także jako Computer Kid, jest siedemnastolatkiem z wszczepionym w głowie chipem. Jako jeden z wielu był on częścią Koherencji – potężnej grupy zjednoczonych umysłów, jednak udało mu się odzyskać własną świadomość i uciec. Teraz ukrywa się on wraz z ludźmi, ściganymi przez FBI oraz przez Koherencje. Jednakże pozorny spokój nie trwa wiecznie i wkrótce otrzymują oni informację o możliwości rychłego odkrycia ich kryjówki przez organy władzy. Od tej pory bohaterowie zmuszeni są uciekać i szukać nowego schronienia, co nie będzie łatwe. Sytuacji nie ułatwia fakt, że chip Christophera zaczyna sam z siebie łączyć się z Polem, jak tylko znajdzie się w jego zasięgu. Czy chłopakowi uda się nie zatracić samego siebie w odmętach „umysłu” Koherencji, która z dnia na dzień staje się coraz potężniejsza? Wymyślony przez niego plan ma temu zapobiec, jednak czy okaże się on skuteczny? Jak długo bohaterowie będą potrafili przeciwstawiać się tej potędze? Czy znajdą skuteczny sposób na walkę z nią? 

Osobowość, indywidualność… To wszystko jest nieźle przereklamowane. W zasadzie to tylko miło brzmiący opis dogłębnie nieprzyjemnego stanu: samotności.”*

W kolejnej części „Trylogii outsiderów” autor nie wprowadza niestety wiele nowego w dotychczas wykreowanym świecie. Owszem, Koherencja się stale rozwija, zdobywa nowych członków, życie bohaterów, jako wolnych ludzi, jest coraz bardziej zagrożone, jednakże poza tym niczym nie jesteśmy zaskakiwani. Bohaterowie ciągle uciekają i się ukrywają, przez co książka wydaje się nieco monotonna. W dodatku niektórzy z nich nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Nie mogłam oprzeć się także wrażeniu, że młodzi bohaterowie są jeszcze młodsi niż wskazuje na to ich wiek, przez co nie wszystkie zachowania czy podejmowane działania mi do nich pasowały. Aczkolwiek, wszystko to nie zmienia faktu, że powieść tę czytało się równie przyjemnie, szybko i bezproblemowo, co tom pierwszy cyklu. 

„Hide*Out” może i nie jest świetną kontynuacją serii i stanowi bardziej okazję do wyciągnięcia akcji poza obóz, w którym dotąd ukrywali się bohaterowie, jednak nadal jest to pozycja warta przeczytania. Autor coraz dosadniej ukazuje potworne skutki rozwoju technologicznego, tym samym zwracając uwagę czytelnika na samoświadomość, możliwość samodzielnego myślenia oraz rozwijania w sobie samowystarczalności, zamiast całkowitego polegania na współczesnej technologii. Świat zdominowany przez komputery, telefony komórkowe, coraz to nowsze urządzenia, które pomagają nam myśleć i funkcjonować, jest jak najbardziej realną wizją przyszłości. Przez to książka ta tym bardziej oddziałuje na czytelnika, zmuszając go do zastanowienia się, w jakim kierunku zmierza ludzkość. 

Jednak mądrość to coś innego niż to, co powszechnie nazywa się inteligencją. Mądrość jest w całym ciele. Mądrość musi znać serce, mądrość ufać siłom ciała. A inteligencja jest tylko w głowie.”**

Autor stworzył bardzo realistyczną wizję przyszłości, zarysował problem rozwoju technologii i ciekawości ludzkiej, do coraz nowych sposobów jej wykorzystania. Jednakże tom drugi serii wypada słabiej, w porównaniu z pierwszym. Wygląda to trochę tak, jakby autor nie miał pomysłu na rozwój stworzonego świata, czy dalsze pociągnięcie akcji. Mam nadzieję, że w trzecim i ostatnim tomie będzie potrafił on zaskoczyć czytelnika, a tak dobrego pomysłu nie spotka marny koniec. 

Książkę tę polecam osobom, które zapoznały się z pierwszym tomem trylogii, „Black*Out”, i którym przypadł on do gustu. Choć ta część jest nieco słabsza, nie zmienia to faktu, że należy ją poznać, nawet dla samej ciągłości historii. Ja tymczasem będę wyczekiwać zakończenia całości i mieć nadzieję, że przyniesie ono ciekawe rozwiązanie. 

Przegrani nie zajmują zbyt wiele miejsca w książkach do historii.”***


Black*Out | Hide*Out | Time*Out

__________
Tytuł: Hide*Out
Autor: Andreas Eschbach
Tytuł oryginału: Hide*Out
Seria: Trylogia Outsiderów #2
Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 454
Data wydania: kwiecień 2014
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
__________

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości
portalu Sztukater.pl
Pozdrawiam,
Ruczek.
____
* Andreas Eschbach, Hide*Out, Wydawnictwo Jaguar, Warszawa 2014, s. 173
** Tamże, s. 237
*** Tamże, s. 306

1 komentarz:

  1. Bardzo polubiłam trylogię chociaż drugi tom wydał mi się najnudniejszy. Dwa pozostałe były świetne.

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)