Obserwuj mnie na...

Nell. Tom 1 - Anna RybkowskaBy  Ruczek     21:45  
Natalia Skowrońska, zwana także Nell, to czterdziestoletnia kobieta, matka czwórki dzieci, żona, która zaczyna fascynować się idolem swojej córki. Fascynacja ta powoli zaczyna coraz bardziej oddziaływać na życie kobiety, która w przypływie impulsu kontaktuje się z dużo od siebie młodszym bożyszczem nastolatek i rozpoczyna ciekawą acz intensywną znajomość, ukrywając to wszystko przed swoimi bliskimi. Kiedy zostaje zaproszona na jego koncert w Londynie, postanawia odwiedzić swoją dawną przyjaciółkę, wykorzystując jej nieszczęście jako pretekst do dłuższego pobytu tam, a tym samym zyskuje możliwości kontaktowania się z Wiliamem Barlowem – muzykiem, który zawrócił jej w głowie.

Nell zaczyna niebezpieczną grę pełną emocji, gorących chwil i romantycznych momentów, w której może coś zyskać, ale także wiele stracić. Główna bohaterka niby wie, że ma dzieci i męża, tęskniących za nią w Polsce, jednak nie potrafi się zdecydować do nich wrócić. Także jest świadoma faktu, że ona wcale za nimi nie tęskni. Kontaktuje się z nimi, tylko jakby w celu odwiedzenia siebie od rozpoczęcia czegoś większego i poważniejszego z Willem. Zdecydowanie nie jest to wzór matki, godnej naśladowania, ani także żony. Porzuca ona bowiem wszystkich, którym na niej zależy, dla chwili uniesienia. Jak to się wszystko skończy? Czy Natalia postawi rodzinę nad chwile rozkoszy? Czy kobieta porzuci swoją dotychczasową rodzinę dla nieobliczalnego i nieokrzesanego muzyka?

„Ja wiem, że się boisz mnie, siebie, tego, co w tobie budzę, ale nie spotkamy się w innym życiu i wcieleniu. Mamy do wydania jeden wstyd i jedną duszę na przetarg. Więc albo mi ulegniesz i uczynisz cud, albo strącisz do piekła pragnień niezaspokojonych, jątrzących się jak zaogniona rana, jak poczucie żalu za czymś nieodwzajemnionym i zaprzepaszczonym."*

Anna Rybkowska stworzyła książkę, która niestety nie zachwyca. Od początku nie potrafiłam wczuć się w sytuację biednej, przepracowanej, przemęczonej rodzinnymi obowiązkami i czującej się nieatrakcyjnie Natalii. Główna bohaterka irytowała mnie swoim brakiem zdecydowania, odrzuceniem rodziny dla miłosnej przygody, której nawet nie była pewna; dla mężczyzny, z którego uczuciami igrała niczym kot bawiący się z myszką. Miotała się pomiędzy obowiązkiem wobec rodziny, a uczuciem, którego od dawna nie było jej dane zaznać, mąż bowiem widział w niej częściej żonę i matkę ich dzieci, a nie kobietę. Raz była gotowa rzucić wszystko i wyjechać do Londynu, a zaraz odrzucała zaloty Wiliama, bo przecież ma rodzinę... Cóż. Szkoda, że nie pomyślała o tym, zanim wysłała mu swoje zdjęcia. Nie potrafiłam zrozumieć jej postępowania ani emocji, jakie nią targały, gdyż wszystko było opisywane nazbyt poetycznym językiem, a całość wydawała się zbyt bajkowa. Dialogi także momentami były za bardzo... przerysowane. Jakby wszystko było sztuką w teatrze, przez co brakowało temu naturalności.

W książce tej znajdziemy także wiele wtrąceń, niby mimochodem, dotyczących kwiatów, mitologii, różnorakich legend czy sztuki. Jakby wystarczyło tylko zacząć jakiś temat z którymkolwiek z bohaterów, a on(a) znał(a) wszystkie ciekawostki i zagadnienia z tej dziedziny. Byłoby to nawet fajne, gdyby nie mnogość tych „ciekawostek", które tylko niepotrzebnie rozciągały książkę, przez co także nużyły czytelnika. Mimo wszystko pozycję tę czyta się nawet szybko, język, choć momentami nazbyt ubarwiony, jest przystępny i łatwy w odbiorze. Akcja tylko momentami nabierała tempa, a ja osobiście wolałam tę część książki, w której Natalia spędzała czas ze swoją rodziną, która wydaje się taka prawdziwa, przyziemna, a nie z obiektem swoich westchnień. Niestety takich chwil było tutaj niewiele.

Jeszcze nie potrafię polecić tej książki, ani nikomu jej odradzić, ponieważ to dopiero jej pierwsza część. Mnie ta historia na razie nie urzekła, choć poniekąd rozumiem chęć wprowadzenia zmian w swoim życiu przez Natalię, jednak moim zdaniem źle się do tego zabrała. Całość niestety wypadła zbyt drażniąco – miotająca się główna bohaterka i jej niezdecydowanie oraz brak większego poszanowania dla swojej rodziny jak i samego Wiliama Barlowa, nie świadczą na jej korzyść, ani szczególnie nie zachęcają do sięgnięcia po drugą część powieści. Zakończenie jednak zasiewa w czytelniku ziarenko ciekawości, co do dalszych losów bohaterów i tego, jakie konsekwencje będzie miała ta niebezpieczna znajomość.

„Boję się siebie. Tego, że jestem słaba i bez charakteru. Jak tropiona zwierzyna. Boję się..."**

Nell. Tom 1 | Nell. Tom 2

__________
Tytuł: Nell. Tom 1
Autor: Anna Rybkowska
Wydawnictwo: RW2010
Liczba stron: 261
Format: e-book
Data wydania: 2014
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
__________


Pozdrawiam,
Ruczek.
____
* Anna Rybkowska, Nell. Tom 1, Wydawnictwo RW2010, Poznań, s. 164-165
** Tamże, s. 155

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)