Obserwuj mnie na...

Pies i klecha. Żertwa i inne historie - Jarosław Urbaniuk, Łukasz OrbitowskiBy  Ruczek     20:24  
Polska, Kraków, schyłek PRL-u. Milicjant porucznik Zbigniew Enka wspólnie z księdzem doktorem Andrzejem Gilem rozwiązują mroczne i tajemnice sprawy, pełne rozlewu krwi, niewinnych ofiar, demonicznych mocy czy strasznych wyników eksperymentów. Jedna sprawa, którą jako pierwszą przyjdzie im razem rozwiązywać, łączy tych dwoje a przyszłość splata ze sobą niejednokrotnie ich losy, w coraz to nowych i niebezpiecznych zadaniach. Choć początkowo bohaterowie są sceptycznie do siebie nastawieni, jak to w tamtych czasach bywało między milicją a księżmi, to jednak z czasem ich zwykła znajomość przeradza się przyjaźń, która zaskakuje nawet ich samych.

„Pies i klecha. Żertwa i inne historie" autorstwa Jarosława Urbaniuka i Łukasza Orbitowskiego to zbiór pięciu opowiadań, zawierających wspólną dwójkę głównych bohaterów, które są podszyte elementami kryminalnymi, paranormalnymi, jak i horrorem. Pierwsze z nich zabiera nas do małego miasteczka, w którym został zabity ksiądz; pełnego dziwnych, milczących ludzi, wspierających się wzajemnie i podejrzanie patrzących na każdego obcego. Następne ukazuje tajemnice pewnego muzeum i jego eksponatów, w którym to doszło do odkrycia kilku ciał, z dawnych lat. Kolejno mamy do czynienia z mutacjami popromiennymi i ruskimi eksperymentami, później jesteśmy świadkami opętań ludzi i innych zjawisk nadprzyrodzonych, by na końcu zbadać sprawę nawiedzonego mieszkania. Każde z tych opowiadań budzi grozę, wywołując mniejsze lub większe uczucie strachu, choć także nie wystrzega się podążania za pewnym schematem i odrobiny przewidywalności.

„To akurat słyszałem. I o wielu innych rzeczach. Dziwnych. Tylko wie ksiądz, te wszystkie dziwne rzeczy, duchy, widmowe palce i inne nadnaturalne gówno dotąd działy się gdzieś daleko. W Rzeszowie, Przasnyszu albo Nowym Jorku. Księdza doktora poznałem zaledwie rok temu, a już się boję, że pod moim łóżkiem mieszka wampir."*

Główni bohaterowie to swoje zupełne przeciwieństwa, przez to tworzą ciekawy kontrast. Ksiądz jest człowiekiem z silną wiarą, na co zresztą może wskazywać jego profesja, cichym, spokojnym i wykształconym. Porucznik natomiast to typowy facet, kobieciarz, który jest głośny, pierwszy do bicia, a przy tym prawie cały czas z papierosem w ustach. Obu łączy umiłowanie do spożycia napojów alkoholowych, co niejednokrotnie wspólnie czynią, jak i to, że obaj mogą na sobie w pełni polegać. O żadnym z nich nie wiemy wszystkiego, a wiemy na pewno, że ich przeszłość skrywa niejedną tajemnice, tym samym czyniąc obu bohaterów jeszcze bardziej interesującymi.

Język opowiadań jest niekiedy dosadny, ale prosty i przyjemny w odbiorze. Książkę tę czyta się łatwo i szybko, a kolejne historie wciągają czytelnika już od samego początku. W tak krótkich utworach nie ma wiele miejsca na stopniowe budowanie napięcia, o czym autorzy doskonale wiedzieli i już od początku potrafili zaciekawić i owo zaciekawienie utrzymać aż do samego końca.

Pozycję tę mogę polecić wszystkim nią zainteresowanym, ponieważ jest to książka przyjemnie napisana, ciekawa i zajmująca. Opowiadania są ułożone chronologicznie i choć na rynku są już dostępne inne pozycje opisujące przygody tej dwójki bohaterów, to można spokojnie czytać tę książkę, bez znajomości poprzednich, nic przy tym nie tracąc. Co prawda, jak w każdym zbiorze opowiadań trafiają się utwory lepsze i gorsze, to jednak całość wypada naprawdę dobrze, a czytelnik niejednokrotnie ma powodu do śmiechu. Z chęcią poznam inne historie z udziałem porucznika Enki i księdza Gila, gdyż z nimi nie można się nudzić, a tymczasem wszystkich innych zachęcam to zapoznania się z tą pozycją.

„- Jezu... - powtórzył ksiądz Gil i dodał w myślach prośbę do Boga, tę jedną, którą Bóg powinien spełnić. Niech Enka nie zrobi nic głupiego."**

__________
Tytuł: Pies i klecha. Żertwa i inne historie
Autor: Jarosław Urbaniuk, Łukasz Orbitowski
Wydawnictwo: Powergraph
Liczba stron: 362
Data wydania: 16 kwietnia 2014
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
__________

Pozdrawiam,
Ruczek.
___
* Jarosław Urbaniuk, Łukasz Orbitowski Pies i klecha. Żertwa i inne historie, Wydawnictwo Powergraph, Warszawa 2014, e-book.
** Tamże. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)