Obserwuj mnie na...

Janusz Korczak. Fotobiografia - Maciej SadowskiBy  Ruczek     19:53  
Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, to polsko-żydowski lekarz, pedagog, pisarz, publicysta i działacz społeczny. Całe swoje życie poświęcił badaniu świata dzieci i walce o ich prawa. Założyciel Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie. Zmarł prawdopodobnie 1942 roku w Treblince.

„Życie moje było trudne, ale ciekawe. O takie właśnie prosiłem Boga w młodości."*

Jak sam tytuł wskazuje książka ta jest fotobiografią Starego Doktora, Janusza Korczaka, pięknie zredagowaną przez Macieja Sadowskiego. Jest to biografia przedstawiająca całe jego życie za pomocą zdjęć i poruszających oraz głębokich cytatów, m.in. z „Pamiętnika" samego Doktora. Ten lekarz, pedagog, działacz, poświęcał szczególną uwagę dzieciom, chcąc ukazać ich jako pełnoprawnych ludzi, zasługujących na posiadanie takich samych praw. Dzięki tej książce możemy zobaczyć jak wyglądało jego życie, praca, oddanie względem wcześniej wspomnianej sprawy.

Poza cytowanymi fragmentami publikacji Korczaka oraz niesamowitymi zdjęciami, nawiązującymi do jego życia, znajdziemy tutaj także listy, pocztówki i osobiste dokumenty Starego Doktora. Daje to pełny obraz sylwetki postaci, jaką był on za życia, oraz dlaczego został tak doceniony po śmierci. Wartościowym dodatkiem do tej publikacji jest kalendarium portretowe i kalendarium życia, jakie autor zamieścił na końcu „Fotobiografii". Na zdjęciach zawartych na dwóch stronach możemy podziwiać zachodzące z upływem lat w Januszu Korczaku zmiany, od roku 1889, do roku 1940.

„Bywają chwile, gdy wierzę, że porozumiem się ze zwierzęciem i rośliną; chciałbym pogadać z kamieniami: mało i cicho mówią, ale nie kłamią – i z gwiazdami."**

„Fotobiografia" jest piękną i wzruszającą książką. Nie tylko cytowane w niej słowa potrafią wzruszyć, ale także fotografie, prawdziwe, bez cenzury ukazujące tamte czasy i trudy życia Starego Doktora. Jest to wartościowa pozycja, nie tylko dla osób lubiących Janusza Korczaka za jego działania względem tych najmłodszych. Książka ta została także stworzona z myślą o czytelnikach zagranicznych, gdyż zostały w niej umieszczone także dane cytaty i fragmenty publikacji w języku angielskim.

Pozycja ta jest zbiorem najważniejszych momentów z życia Doktora. Została ona dobrze dopracowana, jej zawartość została wybrana z należytą uwagą, a całość zapada w pamięć każdemu, kto zechce poświęcić jej swój czas. „Fotobiografia" pozwala czytelnikowi samemu kontemplować zawarte w niej informacje, które są pozbawione niepotrzebnych komentarzy. On sam bowiem będzie najlepiej wiedział, jak odebrać to, co autor składa w jego ręce. Ponieważ czasami właśnie słowa są zbędne, aby zauważyć głębię pewnych wydarzeń i działań, jakich dopuścili się ludzie. Tak samo jest w tym przypadku – zdjęcia same w sobie, oraz wypowiedzi Doktora, świadczą o jego mądrości, poświęceniu i bezinteresowności.

„Chcę nauczyć rozumieć i kochać; cudowne, pełne życia i olśniewających niespodzianek – twórcze „nie wiem" współczesnej wiedzy w stosunku do dziecka"***

__________
Tytuł: Janusz Korczak. Fotobiografia
Autor: Maciej Sadowski
Wydawnictwo: Iskry
Liczba stron: 192
Data wydania: 2012
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
__________


Pozdrawiam, 
Ruczek.
___
* Praca zbiorowa, Janusz Korczak. Fotobiografia, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2012, s. 6
** Tamże, s. 104
*** Tamże, s. 49

1 komentarz:

  1. Nie słyszałam dotąd o tej publikacji, a o Kroczaku nie wiem zbyt wiele, więc jeśli będę miała okazję to przeczytam.

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)