Obserwuj mnie na...

Front Burzowy (Akta Dresdena #1) - Jim ButcherBy  Ruczek     23:51  
Jim Butcher już w dzieciństwie, po tym jak poznał "Władcę Pierścieni", zainteresował się literaturą fantastyczną. Już jako nastolatek napisał swoją pierwszą powieść, a pierwszy tom "Akt Dresdena" powstał jako ćwiczenie na kursie pisarskim, gdy autor miał 25 lat. Obecnie Jim Butcher tworzy głównie książki do swoich dwóch serii - wspomnianych już "Akt Dresdena" oraz "Codex Alera".

Harry Blackstone Copperfield Dresden jest magiem-detektywem, który może pomóc w nawet beznadziejnej sytuacji. Często policja korzysta z jego umiejętności, wzywając go jako konsultanta do spraw nadprzyrodzonych lub na takie wyglądających, i właśnie taka sprawa przeradza się w coś więcej niż tylko rutynowe działanie, mające na celu ujęcie sprawcy. Morderstwo dokonane z niezwykłą brutalnością mogło być sprawką tylko niezwykle potężnego maga. Ponad to, nasz bohater dostaje zlecenie odnalezienia zaginionego męża swojej klientki, która twierdzi, że małżonek interesował się magią - czy jednak rzeczywiście jest to sprawa dla maga? Jak potoczą się losy obu śledztw? Czy Harry znajdzie mordercę, zanim ten dopadnie jego? Oraz czy uda mu się chronić własne życie i jednocześnie nie złamać żadnego z Praw Białej Magii? Bowiem Miecz Demoklesa, trzymany przez jego nadzorcę - Morgana, wisi mu już nad szyją, czekając na jedne jego potknięcie, by zadać ostateczny cios.

"Zwykle brakuje mi rozsądku, by uciekać albo się kryć - próbuję tylko rozwalić to, co budzi we mnie przerażenie."*

Autor stworzył naprawdę ciekawą, lekką, przyjemną i wciągającą historię, która momentami bawi, a kiedy indziej wywołuje ciarki na plecach. Książka ta, choć nie od samego początku mnie wciągnęła, to z czasem jednak nie pozwoliła mi się od siebie oderwać, a postać głównego bohatera polubiłam na tyle, że z chęcią poznam jego dalsze losy i przygody, których z pewnością będzie miał niemało.

Główny bohater to postać niczym żywcem wyjęta z kreskówki. Harry Dresden jest niezwykle przyjemnym narratorem i towarzyszem opisywanych zdarzeń. Jego humor, luźne i sarkastyczne podejście do niektórych spraw, rozmowy prowadzone z samym sobą - wszystko to powoduje, że całość niezwykle łatwo i szybko przypada do gustu, poza wspomnianym wcześniej początkiem, który to dopiero za drugim podejściem zachęcił mnie do dalszego czytania. Tak czy inaczej, drugie podejście okazało się bardzo owocne, a książka została pochłonięta przeze mnie w kilka godzin. 

"[...] przyszłość zawsze jest nieustalona, zawsze pozostaje czymś, co można zmienić"**

"Front burzowy" to świetna książka, która, chociaż nie "wciska w fotel", to stanowi przyjemną i pasjonującą lekturę, po której kontynuację z pewnością sięgnę. Powieść ta jest humorystyczna, ale również dość krwawa i brutalna. Autor wykreował świat, w którym magia istnieje w normalnej rzeczywistości, (aczkolwiek nie każdy w nią wierzy), a magiczne stwory może spotkać każdy, jeśli tylko wie, jak je przyzwać bądź gdzie znaleźć. Sama magia, inkantacje, eliksiry i cała jej otoczka, również fascynuje i z pewnością obiecuje ciekawą rozrywkę oraz przygody wykraczające poza te, doświadczane przez zwykłych detektywów.

Pozycję tę polecam zdecydowanie każdemu miłośnikowi książek kryminalnych, z nutą magii, odrobiną tajemniczości, zdrowej brutalności oraz humoru, który rozbawi nawet w momentach pełnych napięcia. Przedstawiony przez autora świat ciekawi czytelnika i wywołuje chęć głębszego go poznania, i choć pozycja ta nie jest szczególnie wyróżniająca się na tle innych, to jednak stanowi lekturę, po którą warto sięgnąć. Dodatkową zachętą dla tych, którzy już od dawna planowali zapoznać się z tą serią, może być to, że wydawnictwo MAG ma w planach wydanie (możliwe, że we wrześniu tego roku!!) kolejnych tomów cyklu, dzięki czemu losy Harry'ego Dresdena będą kompletne i poznamy ich zakończenie. ;)

"Świat staje się coraz dziwniejszy. Codziennie bardziej mroczny. Wszystko wiruje szybciej i szybciej, grożąc nadejściem całkowitego chaosu."***


Front burzowy | Pełnia księżyca | Śmiertelna groźba | Rycerz lata | Śmiertelne maski | Krwawe rytuały

__________
Tytuł: Front Burzowy
Autor: Jim Butcher
Tytuł oryginału: Storm Front
Seria: Akta Dresdena #1
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 352
Data wydania: 19 października 2011
Książka na stronie wydawnictwa: KLIK.
__________

Pozdrawiam,
Ruczek.
___
* Jim Butcher Akta Dresdena. Front Burzowy, Wydawnictwo MAG, Warszawa 2011, s. 86
** Tamże, s. 310
*** Tamże, s. 345

1 komentarz:

Zachęcam do zostawienia po sobie komentarza i wyrażenia własnej opinii na dany temat! :)